Misja
Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.
KRAJOWY ZWIĄZEK PRACODAWCÓW - PRODUCENTÓW TRZODY CHLEWNEJ
Warszawa, dnia 15 kwietnia 2021 r.
Znak: KZ/2021/204
Sz. P. Grzegorz Puda
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Dotyczy: okresu przejściowego na wprowadzenie unijnych przepisów dotyczących ASF
Szanowny Panie Ministrze!
W związku z planowanym wejściem w życie w dniu 21 kwietnia 2021 r. projektu ROZPORZĄDZENIA WYKONAWCZEGO KOMISJI (UE) – dalej ROZPORZĄDZENIE – ustanawiającego specjalne środki kontroli w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń, które zastąpi obowiązującą do dnia 21 kwietnia 2021 r. decyzję wykonawczą Komisji 2014/709/UE, Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF (dalej POROZUMIENIE) wnioskuje o wprowadzenie okresu przejściowego do końca grudnia 2021 roku.
W dniu 14 kwietnia 2021 roku odbyło się spotkanie (online) POROZUMIENIA, na którym omawiano kwestie związane z przygotowaniem branży do spełnienia nowych obowiązków wynikających przepisów ROZPORZĄDZENIA Komisji Europejskiej.
W ocenie POROZUMIENIA wprowadzenie przepisów ROZPORZĄDZENIA do natychmiastowego stosowania od dnia 21 kwietnia 2021 r. może wywołać paraliż branży zarówno po stronie producentów trzody chlewnej, jak i przetwórców. Zagrożenie dotyczy możliwości pozrywania łańcuchów dostaw, co spowoduje z jednej strony trudności w zbyciu żywca i obrocie zwierzętami hodowlanymi w strefach I, II, III oraz spadek cen skupu na terenach ASF, a z drugiej brak zaspokojenia potrzeb surowcowych przetwórstwa, wzrost cen żywca w strefie białej i zwiększony import. Rozwarstwienie cen żywca wieprzowego w strefach ASF oraz spadek cen materiału hodowlanego w porównaniu ze strefą wolną od choroby nie będzie służyło rozwojowi branży i może doprowadzić do likwidacji wielu gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną.
Do tej pory podział gospodarstw na część czystą i brudną został wprowadzony na dużych profesjonalnych fermach. Liczba gospodarstw, które wdrożyły dobrowolne zaawansowane zasady bioasekuracji opracowane przez GIW/POLPIG/POLSUS, aby uzyskać odstępstwo od badań krwi przed wysyłką świń, jest niewielka. Mniejsze gospodarstwa z wielkim trudem dostosowały się do minimalnych zasad bioasekuracji wymaganych przez prawo krajowe. Do tej pory nie udało się wprowadzić skutecznych ogrodzeń w wielu gospodarstwach utrzymujących świnie. Wydzielenie w gospodarstwie części czystej i brudnej, choć jest podstawową zasadą kontroli zabezpieczenia epizootycznego, nie było do tej pory wymagane przepisami prawa.
Wprowadzenie nowych przepisów unijnych od dnia 21 kwietnia br. przyczyni się do wielu problemów związanych z przemieszczaniem świń ze stref I, II, III. Brakuje wytycznych zarówno dla hodowców i producentów trzody chlewnej, którzy będą przygotowywali plany bezpieczeństwa biologicznego (załącznik II pkt (i) do ROZPORZĄDZENIA), jak i dla powiatowych lekarzy weterynarii, którzy będą podejmowali decyzję o przemieszczaniu świń na podstawie nowych przepisów. W naszym przekonaniu bez wprowadzenia okresu przejściowego, w którym będą obowiązywać nadal obecne przepisy, istnieje wysokie zagrożenie zablokowania możliwości przemieszczania zwierząt, a tym samym obrotu i sprzedaży żywca.
POROZUMIENIE proponuje wprowadzenie etapowego dochodzenia do spełnienia nowych przepisów unijnych:
Postulujemy, aby wytyczne i zachęty dla gospodarstw, które się szybciej dostosują do ROZPORZĄDZENIA, zostały opracowane przez zespół wyłoniony z przedstawicieli MRiRW, GIW oraz przez POROZUMIENIA w terminie do końca maja 2021 r.
Wnioskujemy, aby konsultacje społeczne odbyły się poprzez organizacje branżowe producentów, przetwórców wieprzowiny w terminie do końca czerwca 2021 r. Przy okazji konsultacji społecznych należy przeprowadzić szeroką akcję informacyjną o wymogach ROZPORZĄDZENIA dla rolników, zakładów przetwórczych oraz powiatowych lekarzy weterynarii.
Opowiadamy się za tym, aby gospodarstwa, które wcześniej spełnią wymagania ROZPORZĄDZENIA mogły skorzystać z nowych przepisów przed zakończeniem okresu przejściowego. Ograniczy to kumulowanie wdrażania nowych przepisów w końcówce roku 2021 i spiętrzenia pracy w Powiatowych Inspektoratach Weterynarii.
POROZUMIENIE stoi na stanowisku, że podobny plan działań powinien zostać opracowany wspólnie przez MRiRW, GIW, organizacje myśliwych, producentów trzody chlewnej w aspekcie zwalczania ASF u dzików. Bez podjęcia równoległych, stanowczych działań ukierunkowanych na zwalczanie ASF u dzików nie uzyskamy satysfakcjonujących postępów w walce z chorobą.
SYGNATARIUSZE:
Aleksander Dargiewicz Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG
Witold Choiński Związek Polskie Mięso
Janusz Rodziewicz Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej
Monika Piątkowska Izba Zbożowo Paszowa
Wiesław Różański Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI
Ignacy Zaremba Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”
Do wiadomości:
Główny Lekarz Weterynarii