Misja
Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.
KRAJOWY ZWIĄZEK PRACODAWCÓW - PRODUCENTÓW TRZODY CHLEWNEJ
Europejski rynek mięsa stabilizuje się. Według notowań ISN, poza Hiszpanią i Francją, gdzie ceny spadły o 3 centy, pozostałe kraje nie zanotowały zmian cenowych. Brak impulsu dla wzrostu hiszpańskiego eksportu do Chin powoduje lokowanie niewywiezionej wieprzowiny na rynku unijnym. Dodatkowo Półwysep Iberyjski zmaga się z sezonowym wzrostem podaży żywca wieprzowego, co powoduje cotygodniowy spadek cen skupu od 14 tygodni.
Rośnie liczba ubijanych loch w Niemczech. Rynek ulega samoregulacji. Powodem jest brak opłacalności. Niski popyt na żywiec wieprzowy wywiera presję na ceny skupu przy wysokich kosztach paszy. W niektórych chlewniach świnie przerastają, gdyż ich obiór jest przekładany na kolejne tygodnie. Według ISN, w kilku rzeźniach i przetwórniach brakuje personelu lub są one objęte ograniczeniami kwarantanny związanymi z Covid-19. Wywołuje to przestoje w zakładach i problemy ze sprzedażą żywca zwłaszcza w północno-zachodnich i wschodnich Niemczech. Niektóre niemieckie sieci handlowe rozpoczęły dodatkowe kampanie reklamowe wieprzowiny, aby nadać rozmach sprzedaży. Większość uczestników rynku niemieckiego spodziewa się stabilnych cen żywca w najbliższej przyszłości. W notowaniach VEZG w dniu 22/09/2021 cena tuczników została utrzymana na poziomie 1,25 €/kg (wbc) już po raz trzeci z rzędu.
W Polsce cena skupu żywca wieprzowego spada z tygodnia na tydzień. Zakłady przetwórcze narzekają na pełne magazyny z mięsem wieprzowym. W ostatnim okresie spadki nieco wyhamowały. Ubiegły tydzień przyniósł przecenę średnio o 5 groszy za kilogram wbc. W rezultacie średnia cena kl. E wyniosła 5,60 zł/kg. Pogarsza to i tak dramatyczną sytuację rolników produkujących trzodę chlewną w kraju, zważywszy utrzymujące się wysokie koszty paszy.