Misja

Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.

Aktualności

Aktualności
ASF we Włoszech negatywnie oddziałuje na krajowe ceny skupu wieprzowiny

ASF we Włoszech negatywnie oddziałuje na krajowe ceny skupu wieprzowiny

17.01.2022

Rynek wieprzowiny w pierwszych tygodniach 2022 roku nie przejawiał zbyt dużo aktywności, a ceny skupu żywca nie zostały zmienione w większości krajów unijnych.  ISN informuje, że w Hiszpanii waga ubojowa wzrosła. We Francji tradycyjnie początek roku charakteryzuje się licznymi kampaniami reklamowymi. W Holandii notowane są utrudnienia logistyczne z powodu uderzenia fali koronawirusa. W Danii cena skupu nie została zmieniona pomimo 14 dniowego okresu oczekiwania na odbiór świń z ferm przeznaczonych do uboju.

W Niemczech, pomimo utrzymania ceny VEZG na poziomie 1,23 €/kg (wbc), na krótko pojawił się optymizm co do wzrostu cen w kolejnych tygodniach. Niestety podczas gdy producenci świń czekali na impuls do wzrost cen skupu, niespodziewanie pojawiła się informacja o ogniskach ASF u dzików we Włoszech. Wzrosła niepewność na rynku, a o wzrostach cen skupu na razie nikt nie myśli.

We Włoszech potwierdzono dotychczas zakażenie u 9 dzików. Problem polega na tym, że w rejonie Ligurii znajduje się największa populacja dzików w tym kraju. Jeżeli choroba rozprzestrzeni się na inne rejony Włoch, istnieje ryzyko przeniesienia wirusa do Francji. Pocieszające jest jedynie to, że na obszarze objętym infekcją występuje niewielka liczba świń i ferm trzody chlewnej. Nie wiadomo jak wirus przeniósł się na północ Włoch. Wszystko wskazuje na czynnik ludzki. Potwierdzono, że przyczyną infekcji jest wirus kontynentalny o genotypie 2 i nie jest on powiązany z tym, który o wielu lat występuje na Sardynii.

W notowaniach krajowych również zapanowało zamieszanie. Zamiast wzrostów cen skupu ubojnie obniżyły stawki dla tuczników o 10 groszy do średnio 5,60 zł/kg kl. E przy stosunkowo niewielkiej podaży żywca. Dodatkowo odczuwalny jest zwiększony import wieprzowiny z krajów zachodnich.

Wzrosty cen skupu żywca wieprzowego przy...

27.03.2023

W okresie przedświątecznym europejski rynek wieprzowiny notuje wzrosty cenowe w wielu krajach UE. W stosunku do poprzedniego tygodnia w Hiszpanii cena tuczników…

W UE obserwowany jest rosnący trend cen ...

20.03.2023

Na rynku unijnym w krajach południowych obserwowany jest rosnący trend cen skupu żywca wieprzowego. Wiele zakładów nie jest w stanie wykorzystać swoich mocy ubo…

Innowacyjny Farmer 2023

17.03.2023

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji Konkursu organizowanego przez Grupę PTWP oraz PTWP-Online, wydawcę miesięcznika „Farmer” i portalu farmer.pl oraz serwisu…

Na rynku żywca wieprzowego dominuje bocz...

12.03.2023

W Unii Europejskiej rynek żywca wieprzowego nie wszędzie się ustabilizował. W notowaniach ISN ostatnim tygodniu w Francja podniosła cenę skupu tuczników o 6 eur…

Istnieje potencjał do dalszych wzrostów ...

06.03.2023

Podaż żywca wieprzowego pozostaje w krajach unijnych na niskim poziomie. Wzrost cen skupu nieco przyhamował. Wysokie koszty surowcowe muszą zostać uwzględnione …

BRANŻOWE POROZUMIENIE DS. WALKI Z ASF

03.03.2023

Pan Henryk Kowalczyk Wiceprezes Rady Ministrów Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szanowny Panie Premierze! Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF wnosi o odrzucen…

Stanowisko #HodowcyRazem w sprawie ochro...

28.02.2023

Mając na uwadze: problem tzw. geenwashingu związanego ze sprzedażą produktów roślinnych wykorzystujących nazwy produktów pochodzenia zwierzęcego, potrzebę osiąg…

Krajowe ceny skupu spadły, ale możliwy p...

27.02.2023

W 8 tygodniu roku trend wzrostowy cen żywca wieprzowego był kontynuowany w wielu krajach unijnych. W notowaniach ISN ceny tuczników wzrosły w Belgii (+8₵). Aust…

Ryzyka dobrych chęci

24.02.2023

Szerokim echem odbiła się inicjatywa C40 postulująca m.in. ograniczenia w konsumpcji mięsa i nabiału. O ryzykach związanych z taką zmianą diety coraz głośniej m…

Zobacz starsze wiadomości Przejdź do archiwum