Misja
Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.
KRAJOWY ZWIĄZEK PRACODAWCÓW - PRODUCENTÓW TRZODY CHLEWNEJ
Niski poziom dostosowania gospodarstw do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2021/605 021/605, w tym w szczególności w zakresie opracowania i wdrożenia planu bezpieczeństwa biologicznego, może w konsekwencji doprowadzić do poważnych problemów w zakresie przemieszczania świń poza obszary objęte ograniczeniami I, II i III. Konieczna jest intensyfikacja działań związanych z dostosowaniem do wymogów bioasekuracji. Dlatego GLW przekazał do wykorzystania służbowego i dystrybucji wśród hodowców świń następujące dokumenty:
1. Wzór dokumentu „Plan bezpieczeństwa biologicznego dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie 300 sztuk średniorocznie, nie zatrudniających pracowników do obsługi zwierząt, i produkcji pasz spoza gospodarstwa”.
2. Propozycję do ewentualnego wykorzystania wzoru dokumentu „Plan bezpieczeństwa biologicznego dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie powyżej 300 sztuk średniorocznie.”
3. Wytyczne dotyczące praktycznego wdrażania zasad spełniania wymagań bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących świnie zgodnie z wymaganiami załącznika II RWK 2021/605 z dnia 7 kwietnia 2021. ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń.
4. Informacja dla rolników utrzymujących świnie w sprawie planu bezpieczeństwa biologicznego
Dokumenty te dostępne są na stronie internetowej GIW. Jednocześnie GLW informuje, że wymagania w obszarze objętym ograniczeniami I dotyczą gospodarstw, które będą przemieszczały świnie poza obszar kraju.
GLW informuje, że załączone do pisma wzory dokumentów mają charakter poglądowy, co oznacza, że inne plany sporządzone przez producentów świń, a odpowiadające wymaganiom RWK 2021/605 powinny być respektowane przez wszystkie organy Inspekcji Weterynaryjnej. Tak więc, plany zatwierdzone dotychczas przez powiatowych lekarzy weterynarii są obowiązujące i nie wymagają zmian. Mając na uwadze fakt, że zatwierdzenie planu bezpieczeństwa biologicznego stanowi tylko jeden z wymogów, umożliwiających uzyskanie pozwolenia na przemieszczenie świń, Główny Lekarz Weterynarii nie widzi, w odniesieniu do przedmiotowego planu, podstaw do wydawania osobnej decyzji, ponieważ w jego ocenie zatwierdzenie to nie stanowi, w tym kontekście przedmiotu odrębnej sprawy administracyjnej.