Misja

Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.

Aktualności

Aktualności
Brak dostosowania gospodarstw do RWK(UE) 2021/605 może w konsekwencji doprowadzić do poważnych problemów w zakresie przemieszczania świń

Brak dostosowania gospodarstw do RWK(UE) 2021/605 może w konsekwencji doprowadzić do poważnych problemów w zakresie przemieszczania świń

21.10.2021

Niski poziom dostosowania gospodarstw do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2021/605 021/605, w tym w szczególności w zakresie opracowania i wdrożenia planu bezpieczeństwa biologicznego, może w konsekwencji doprowadzić do poważnych problemów w zakresie przemieszczania świń poza obszary objęte ograniczeniami I, II i III. Konieczna jest intensyfikacja działań związanych z dostosowaniem do wymogów bioasekuracji. Dlatego GLW przekazał do wykorzystania służbowego i dystrybucji wśród hodowców świń następujące dokumenty:

1. Wzór dokumentu „Plan bezpieczeństwa biologicznego dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie 300 sztuk średniorocznie, nie zatrudniających pracowników do obsługi zwierząt, i produkcji pasz spoza gospodarstwa”.
2. Propozycję do ewentualnego wykorzystania wzoru dokumentu „Plan bezpieczeństwa biologicznego dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie powyżej 300 sztuk średniorocznie.”
3. Wytyczne dotyczące praktycznego wdrażania zasad spełniania wymagań bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących świnie zgodnie z wymaganiami załącznika II RWK 2021/605 z dnia 7 kwietnia 2021. ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń.
4. Informacja dla rolników utrzymujących świnie w sprawie planu bezpieczeństwa biologicznego

Dokumenty te dostępne są na stronie internetowej GIW. Jednocześnie GLW informuje, że wymagania w obszarze objętym ograniczeniami I dotyczą gospodarstw, które będą przemieszczały świnie poza obszar kraju.

GLW informuje, że załączone do pisma wzory dokumentów mają charakter poglądowy, co oznacza, że inne plany sporządzone przez producentów świń, a odpowiadające wymaganiom RWK 2021/605 powinny być respektowane przez wszystkie organy Inspekcji Weterynaryjnej. Tak więc, plany zatwierdzone dotychczas przez powiatowych lekarzy weterynarii są obowiązujące i nie wymagają zmian. Mając na uwadze fakt, że zatwierdzenie planu bezpieczeństwa biologicznego stanowi tylko jeden z wymogów, umożliwiających uzyskanie pozwolenia na przemieszczenie świń, Główny Lekarz Weterynarii nie widzi, w odniesieniu do przedmiotowego planu, podstaw do wydawania osobnej decyzji, ponieważ w jego ocenie zatwierdzenie to nie stanowi, w tym kontekście przedmiotu odrębnej sprawy administracyjnej.

Wzrosty cen skupu żywca wieprzowego przy...

27.03.2023

W okresie przedświątecznym europejski rynek wieprzowiny notuje wzrosty cenowe w wielu krajach UE. W stosunku do poprzedniego tygodnia w Hiszpanii cena tuczników…

W UE obserwowany jest rosnący trend cen ...

20.03.2023

Na rynku unijnym w krajach południowych obserwowany jest rosnący trend cen skupu żywca wieprzowego. Wiele zakładów nie jest w stanie wykorzystać swoich mocy ubo…

Innowacyjny Farmer 2023

17.03.2023

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji Konkursu organizowanego przez Grupę PTWP oraz PTWP-Online, wydawcę miesięcznika „Farmer” i portalu farmer.pl oraz serwisu…

Na rynku żywca wieprzowego dominuje bocz...

12.03.2023

W Unii Europejskiej rynek żywca wieprzowego nie wszędzie się ustabilizował. W notowaniach ISN ostatnim tygodniu w Francja podniosła cenę skupu tuczników o 6 eur…

Istnieje potencjał do dalszych wzrostów ...

06.03.2023

Podaż żywca wieprzowego pozostaje w krajach unijnych na niskim poziomie. Wzrost cen skupu nieco przyhamował. Wysokie koszty surowcowe muszą zostać uwzględnione …

BRANŻOWE POROZUMIENIE DS. WALKI Z ASF

03.03.2023

Pan Henryk Kowalczyk Wiceprezes Rady Ministrów Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szanowny Panie Premierze! Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF wnosi o odrzucen…

Stanowisko #HodowcyRazem w sprawie ochro...

28.02.2023

Mając na uwadze: problem tzw. geenwashingu związanego ze sprzedażą produktów roślinnych wykorzystujących nazwy produktów pochodzenia zwierzęcego, potrzebę osiąg…

Krajowe ceny skupu spadły, ale możliwy p...

27.02.2023

W 8 tygodniu roku trend wzrostowy cen żywca wieprzowego był kontynuowany w wielu krajach unijnych. W notowaniach ISN ceny tuczników wzrosły w Belgii (+8₵). Aust…

Ryzyka dobrych chęci

24.02.2023

Szerokim echem odbiła się inicjatywa C40 postulująca m.in. ograniczenia w konsumpcji mięsa i nabiału. O ryzykach związanych z taką zmianą diety coraz głośniej m…

Zobacz starsze wiadomości Przejdź do archiwum