Misja

Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.

Aktualności

Aktualności
Brak widocznych impulsów do szybkiej poprawy na rynku wieprzowiny.

Brak widocznych impulsów do szybkiej poprawy na rynku wieprzowiny.

02.11.2020

Producenci trzody chlewnej w wielu krajach unijnych uzyskują stabilne ceny za żywiec wieprzowy . Jednie w Hiszpanii, gdzie w notowaniach ISN ceny są najwyższe 1,70 €/kg (wbc), zanotowano niewielki spadek.

W Niemczech cena skupu, od momentu wstrzymania eksportu na rynek chiński z powodu ASF, utrzymuje się na niezmienionym poziomie. W dniu 28/10/2020  w notowaniach VEZG pozostawiono cenę na wysokości 1,27 €/kg (wbc). Liczba tuczników, które nie zostały ubite w terminie sięga w Niemczech ok. 500 tys. szt. Rośnie zarówno podaż żywca jak i waga ubijanych tuczników. Trudną sytuację potęguje pandemia koronawirusa, która ogranicza możliwości ubojowe i przetwórcze wielu zakładów.

Nic dziwnego, że zarówno tani żywiec jak i tania wieprzowina z Niemiec pojawia się w wielu krajach unijnych, w tym również w Polsce. Nie zmieniło to jednak krajowych cen skupu żywca w stosunku do ubiegłego tygodnia. Raczej nie należy spodziewać się szybkiej poprawy rynkowej. Utrzymuje się dość wysoka podaż żywca, a wirus Covid-19 coraz częściej będzie pojawiał się w ubojniach i na liniach przetwórczych zakładów mięsnych. Nic nie wskazuje na to, aby Chiny zamierzały w krótkim okresie odblokować import wieprzowiny z Niemiec. Ponadto zakłady mięsne w krajach unijnych, które mają pozwolenie na eksport wieprzowiny do Chin, ale zostały dotknięte koronawirusem, będą czasowo pozbawiane możliwości eksportu do Państwa Środka.

W Polsce ceny skupu świń pozostają stabi...

02.10.2023

Presja cenowa na skup żywca wieprzowego zmalała w całej Europie. Niska podaż żywca jest wystarczająca do potrzeb przetwórstwa. Sprzedaż wieprzowiny na rynku uni…

XX  MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA ...

02.10.2023

W dniach 2 i 3 października 2023 roku  w Hotelu „Filmar”, ul.Grudziądzka 39-43 w Toruniu odbędzie się XX  MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA „ETYCZNE I PRAWNE A…

Polska dołącza do EFSA w ogólnoeuropejsk...

29.09.2023

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem Weterynarii łączą siły w 2023 r. w ogólnoeuropejskiej kampanii wspierającej wal…

Notowania: Trzoda chlewna / zboża (2023/...

29.09.2023

Notowania obejmują ostatnie tygodnie cen tuczników, prosiąt  i macior w różnych krajach oraz zbóż w Polsce. Notowania są publikowane co tydzień. tuczniki 2023/3…

Hiszpanie z roku na rok umacniają swoją ...

25.09.2023

Według danych Eurostat na koniec czerwca br. unijne pogłowie świń skurczyło się o 3,2% r/r, a loch 2,4% r/r. Jeżeli odniesiemy najnowsze dane Eurostatu do tych …

Notowania: Trzoda chlewna / zboża (2023/...

22.09.2023

Notowania obejmują ostatnie tygodnie cen tuczników, prosiąt  i macior w różnych krajach oraz zbóż w Polsce. Notowania są publikowane co tydzień.     &…

W Polsce w tygodniu 37 zanotowano wzrost...

18.09.2023

Podaż żywca wieprzowego na unijnym rynku pozostaje dalej na niskim poziomie, który jednak wystarcza do zaspokojenia potrzeb przetwórstwa. Spowodowało to w ostat…

Niska podaż żywca utrudnia zaspokojenie ...

11.09.2023

Pogłowie świń, a tym samym produkcja trzody chlewnej, spadła w całej Unii Europejskiej. W pierwszej połowie 2023 roku w UE ubito o 8,9% mniej świń. To dużo w po…

Niska podaż żywca. Spadek eksportu wiepr...

04.09.2023

Na unijnym rynku trzody chlewnej presja cenowa stopniowo ustępuje. W notowaniach ostatniej małej giełdy w Niemczech cena skupu tuczników wzrosła o 2 eurocenty. …

Zobacz starsze wiadomości Przejdź do archiwum