Misja

Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.

Aktualności

Aktualności
Dalsze wzrosty cen skupu żywca wieprzowego w UE

Dalsze wzrosty cen skupu żywca wieprzowego w UE

04.04.2022

Utrzymująca się niska podaż żywca wieprzowego w krajach unijnych przy zwiększonym popycie w okresie przedświątecznym wywołuje wzrost cen skupu. Jednakże ubojnie mają problemy z wykorzystaniem pełni swoich mocy ubojowych. Drożejące równolegle inne gatunki mięsa podtrzymują rynkową atrakcyjność wieprzowiny. Niektóre zakłady rozważają ograniczenie ubojów do 4 dni w tygodniu ze względu na małą podaż surowca.

Narastają trudności w przełożeniu rosnących cen skupu żywca na ceny produktów zarówno na wewnętrznym rynku unijnym jak w handlu na rynkach globalnych. Ceny skupu żywca w wielu krajach unijnych nie rosną w tym samym tempie. W notowaniach ISN we Francji ceny skupu tuczników w wadze poubojowej w stosunku do ubiegłego tygodnia wzrosły (+11₵), w Danii (+10 ₵), w Hiszpanii (+7 ₵), Belgii (+3 ₵) i w Holandii (+2 ₵). W Niemczech wzrost popytu w stosunku do podaży jest wyraźnie widoczny. W Notowaniach VEZG w dniu 30/03/2022 cena tuczników wzrosła do poziomu 1,95 €/kg (+3 ₵) w przeliczeniu na wagę poubojową.

Producenci świń zwracają uwagę na dynamiczny wzrost kosztów paszy, energii i transportu, ale nie do końca rozumieją uzasadnienie wprowadzenia dopłat do prywatnego przechowalnictwa wieprzowiny w obecnej sytuacji rynkowej.

Na rynku krajowym zanotowaliśmy mniejszy import warchlaków z Danii do Polski w ciągu ostatnich 3 miesięcy o 18% r/r. Spadek importu prosiąt w powiazaniu z ograniczeniem krajowego pogłowia loch sprawia, że będziemy odczuwać lukę w podaży tuczników. Ceny skupu w kraju rosną i obecnie oscylują na średnim poziomie 8,65 zł/kg KL E (+15 gr t/t). Ze względu na większe świąteczne zamówienia handlu i rosnącą liczbę uchodźców z Ukrainy, w najbliższym okresie spodziewamy się utrzymania rosnącego trendu cenowego, pomimo umacniania się kursu złotego w stosunku do euro.

Notowania: Trzoda chlewna / zboża (2023/...

22.09.2023

Notowania obejmują ostatnie tygodnie cen tuczników, prosiąt  i macior w różnych krajach oraz zbóż w Polsce. Notowania są publikowane co tydzień.     &…

W Polsce w tygodniu 37 zanotowano wzrost...

18.09.2023

Podaż żywca wieprzowego na unijnym rynku pozostaje dalej na niskim poziomie, który jednak wystarcza do zaspokojenia potrzeb przetwórstwa. Spowodowało to w ostat…

Niska podaż żywca utrudnia zaspokojenie ...

11.09.2023

Pogłowie świń, a tym samym produkcja trzody chlewnej, spadła w całej Unii Europejskiej. W pierwszej połowie 2023 roku w UE ubito o 8,9% mniej świń. To dużo w po…

Niska podaż żywca. Spadek eksportu wiepr...

04.09.2023

Na unijnym rynku trzody chlewnej presja cenowa stopniowo ustępuje. W notowaniach ostatniej małej giełdy w Niemczech cena skupu tuczników wzrosła o 2 eurocenty. …

Przyszłość polskiego rolnictwa

28.08.2023

Wojna w Ukrainie jak w soczewce pokazała główne problemy polskiego rolnictwa. Przy okazji była doskonałym polem obserwacji potencjalnych scenariuszy. Ich realiz…

Tuczniki w Polsce skupowane są poniżej c...

14.08.2023

W krajach unijnych na rynku żywca wieprzowego dominuje słaby popyt. Jego skutkiem były spadki cenowe zainicjowane w Niemczech, gdzie cena tuczników VEZG w 31 ty…

Dlaczego w Polsce zwykle łatwiej założyć...

02.08.2023

Łatwość, z jaką importerzy śmieci wprowadzają do kraju tysiące ton odpadów, w tym szkodliwe i toksyczne odpady chemiczne czy medyczne, budzi wiele pytań. Szczeg…

Niska podaż żywca ponownie sprzyja wzros...

31.07.2023

W wielu krajach unijnych panuje stabilizacja cen skupu żywca wieprzowego. Boczny trend cenowy w Niemczech na rynku UE. Nawet kraje Europy Południowej, przeżywaj…

Krajowe spadki cen skupu świń zostały za...

24.07.2023

Większe spożycie wieprzowiny sezonowo notowane jest na południu Europy w rejonach intensywnej turystyki. Upały panujące w tym roku nie służą jednak turystyce i …

Zobacz starsze wiadomości Przejdź do archiwum