Misja
Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.
KRAJOWY ZWIĄZEK PRACODAWCÓW - PRODUCENTÓW TRZODY CHLEWNEJ
Na rynek tuczników w Niemczech wpływa niesprzyjająca pogoda, rosnące ceny pasz, obostrzenia Covid-19 oraz zakażenia koronawirusem w zakładach mięsnych. Ale nawet przy nałożeniu się tych niekorzystnych okoliczności udało się zagospodarować nadwyżkę żywca, która pojawiła się u naszych zachodnich sąsiadów w okresie świątecznym. Obecnie nie ma problemu z płynną sprzedażą żywca do niemieckich rzeźni, a cena skupu jest ustabilizowana. W dniu 5/05/2021 w notowaniach VEZG cena została utrzymana na poziomie 1,42 €/kg (wbc).
W notowaniach krajowych bez większych zmian. Cena tuczników w wadze żywej wynosi średnio 4,65 zł/kg. Średnia cena za kl. E kształtuje się na poziomie 6,25 zł/kg.
Hodowcy oczekują impulsów do wzrostu cen skupu w związku ze spodziewaną mniejszą podażą świń do uboju w nadchodzących tygodniach. W niektórych krajach unijnych widać wyraźny rosnący trend. We Francji w kolejnym tygodniu zanotowano wzrost ceny tym razem o 5 centów. W Danii cenę podniesiono o 3 centy. W Holandii, pomimo presji ze strony Niemiec, nastąpił wzrost ceny skupu o 1 cent. Kraje, w których cen rosną, czerpią korzyści w eksportu do Chin i na inne rynki azjatyckie.
Poprawiła się konkurencyjność eksporterów unijnych na światowych rynkach w stosunku do USA. Hodowcy amerykańscy sprzedają tuczniki znacznie powyżej cen unijnych. Ceny skupu w wadze poubojowej w USA przekroczyły w ostatnim tygodniu 2 €/kg.
Utrzymywanie wysokiego poziomu unijnego eksportu wieprzowiny do na rynki azjatyckie będzie sprzyjało poprawie sytuacji na rynku UE. Dodatkowo stopniowe znoszenie obostrzeń związanych z koronawirusem, odmrażanie turystyki oraz spóźniony efekt sezonu grillowego może pobudzić popyt na wieprzowinę.