Misja

Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.

Aktualności

Aktualności
Hodowcy czekają na impulsy do wzrostu cen skupu żywca wieprzowego

Hodowcy czekają na impulsy do wzrostu cen skupu żywca wieprzowego

10.05.2021

Na rynek tuczników w Niemczech wpływa niesprzyjająca pogoda, rosnące ceny pasz, obostrzenia Covid-19 oraz zakażenia koronawirusem w zakładach mięsnych. Ale nawet przy nałożeniu się tych niekorzystnych okoliczności udało się zagospodarować nadwyżkę żywca, która pojawiła się u naszych zachodnich sąsiadów w okresie świątecznym. Obecnie nie ma problemu z płynną sprzedażą żywca do niemieckich rzeźni, a cena skupu jest ustabilizowana. W dniu 5/05/2021 w notowaniach VEZG cena została utrzymana na poziomie 1,42 €/kg (wbc).

W notowaniach krajowych bez większych zmian. Cena tuczników w wadze żywej wynosi średnio 4,65 zł/kg. Średnia cena za kl. E kształtuje się na poziomie 6,25 zł/kg.

Hodowcy oczekują impulsów do wzrostu cen skupu w związku ze spodziewaną mniejszą podażą świń do uboju w nadchodzących tygodniach. W niektórych krajach unijnych widać wyraźny rosnący trend. We Francji w kolejnym tygodniu zanotowano wzrost ceny tym razem o 5 centów. W Danii cenę podniesiono o 3 centy. W Holandii, pomimo presji ze strony Niemiec, nastąpił wzrost ceny skupu o 1 cent. Kraje, w których cen rosną, czerpią korzyści w eksportu do Chin i na inne rynki azjatyckie.

Poprawiła się konkurencyjność eksporterów unijnych na światowych rynkach w stosunku do USA. Hodowcy amerykańscy sprzedają tuczniki znacznie powyżej cen unijnych. Ceny skupu w wadze poubojowej w USA przekroczyły w ostatnim tygodniu 2 €/kg.

Utrzymywanie wysokiego poziomu unijnego eksportu wieprzowiny do na rynki azjatyckie będzie sprzyjało poprawie sytuacji na rynku UE. Dodatkowo stopniowe znoszenie obostrzeń związanych z koronawirusem, odmrażanie turystyki oraz spóźniony efekt sezonu grillowego może pobudzić popyt na wieprzowinę.

Notowania: Trzoda chlewna / zboża (2023/...

22.09.2023

Notowania obejmują ostatnie tygodnie cen tuczników, prosiąt  i macior w różnych krajach oraz zbóż w Polsce. Notowania są publikowane co tydzień.     &…

W Polsce w tygodniu 37 zanotowano wzrost...

18.09.2023

Podaż żywca wieprzowego na unijnym rynku pozostaje dalej na niskim poziomie, który jednak wystarcza do zaspokojenia potrzeb przetwórstwa. Spowodowało to w ostat…

Niska podaż żywca utrudnia zaspokojenie ...

11.09.2023

Pogłowie świń, a tym samym produkcja trzody chlewnej, spadła w całej Unii Europejskiej. W pierwszej połowie 2023 roku w UE ubito o 8,9% mniej świń. To dużo w po…

Niska podaż żywca. Spadek eksportu wiepr...

04.09.2023

Na unijnym rynku trzody chlewnej presja cenowa stopniowo ustępuje. W notowaniach ostatniej małej giełdy w Niemczech cena skupu tuczników wzrosła o 2 eurocenty. …

Przyszłość polskiego rolnictwa

28.08.2023

Wojna w Ukrainie jak w soczewce pokazała główne problemy polskiego rolnictwa. Przy okazji była doskonałym polem obserwacji potencjalnych scenariuszy. Ich realiz…

Tuczniki w Polsce skupowane są poniżej c...

14.08.2023

W krajach unijnych na rynku żywca wieprzowego dominuje słaby popyt. Jego skutkiem były spadki cenowe zainicjowane w Niemczech, gdzie cena tuczników VEZG w 31 ty…

Dlaczego w Polsce zwykle łatwiej założyć...

02.08.2023

Łatwość, z jaką importerzy śmieci wprowadzają do kraju tysiące ton odpadów, w tym szkodliwe i toksyczne odpady chemiczne czy medyczne, budzi wiele pytań. Szczeg…

Niska podaż żywca ponownie sprzyja wzros...

31.07.2023

W wielu krajach unijnych panuje stabilizacja cen skupu żywca wieprzowego. Boczny trend cenowy w Niemczech na rynku UE. Nawet kraje Europy Południowej, przeżywaj…

Krajowe spadki cen skupu świń zostały za...

24.07.2023

Większe spożycie wieprzowiny sezonowo notowane jest na południu Europy w rejonach intensywnej turystyki. Upały panujące w tym roku nie służą jednak turystyce i …

Zobacz starsze wiadomości Przejdź do archiwum