Misja
Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.
KRAJOWY ZWIĄZEK PRACODAWCÓW - PRODUCENTÓW TRZODY CHLEWNEJ
Poza Francją, kraje unijne obniżyły ceny skupu tuczników. Równowaga na rynku została zaburzona z powodu ograniczenia eksportu unijnej wieprzowiny do Chin. Niskie ceny uzyskiwane na rynku chińskim są wynikiem lokalnej nadpodaży żywca, która nie zachęca do podpisywania nowych kontraktów eksportowych przez unijnych handlowców. W rezultacie spora część wcześniej eksportowanej do Chin wieprzowiny pozostaje na rynku unijnym powodując presję na ceny skupu żywca wieprzowego w krajach UE.
W notowaniach ISN, najlepiej z zaistniałym kryzysem radzi sobie Francja, gdzie udało się utrzymać cenę z ubiegłego tygodnia. W Austrii cen spadły o 5 centów, w Danii, pomimo dobrego eksportu do Japonii, cena spadła już o 8 centów. Największe obniżki cen skupu zanotowano w Holandii (-9₵) i Belgii (-10₵).
Hiszpanie obniżyli swoje cenniki o 1 cent. Z powodu panujących upałów, spada masa ubojowa tuczników. Podaż żywca nie jest zbyt duża. Wyraźnie widać spadek liczby ubijanych świń. Hiszpańskie rzeźnie rozważają przejście na czterodniowy tydzień ubojowy.
W Niemczech, po spadku ceny o 9 centów w tygodniu ubiegłym, notowania w dniu 23/06/2021 nie przyniosły zmiany ceny. Do 30 czerwca obowiązywać będzie cena 1,48 €/kg (wbc).
Krajowy rynek przyniósł dalsze obniżki cen skupu żywca wieprzowego pomimo utrzymania ceny w Niemczech. Polskie ubojnie za tuczniki w kl. E płacą średnio 6,20 zł/kg (-0,25 t/t), co przy obecnych cenach pasz nie pokrywa kosztów produkcji w wielu gospodarstwach.