Misja
Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.
KRAJOWY ZWIĄZEK PRACODAWCÓW - PRODUCENTÓW TRZODY CHLEWNEJ
Unijny rynek żywca wieprzowego w styczniu zwykle nie należy do bardzo aktywnych. W ubiegłym tygodniu Hiszpania, Holandia, Francja, Belgia i Austria utrzymały ceny skupu żywca. Jednakże mniejsze uboje z powodu braku personelu w zakładach przetwórczych oraz utrzymują nadpodaż żywca na rynku – informuje ISN.
Unijny eksport do Chin utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. Zwykle przed chińskim świętem Nowego Roku zamówienia wyraźnie rosły. W tym roku jest jednak inaczej, co świadczy o dużym nasyceniu rynku wieprzowiną w Państwie Środka.
Niepewność na rynku zwiększa fala Omikrona, która powoduje konieczność stosowania kwarantanny dla coraz większej liczby pracowników rzeźni i zakładów rozbioru. Sytuacje pogorszyła wiadomość o ASF na północy Włoch. W rezultacie niektóre kraje trzecie wstrzymały import wieprzowiny z tego kraju. Rynek tuczników we Włoszech jest pod dużą presją.
Cena skupu tuczników spadła w Danii (-4₵ t/t), a w Niemczech niektóre duże rzeźnie ponownie obniżyły cenniki dla producentów świń sprzedających bez podpisanych umów kontraktowych. Presja na ceny żywca znalazła odzwierciedlenie w notowaniach VEZG w Niemczech w dniu 19/01/2022, gdzie cena została obniżona o 3 centy do wysokości 1,20 €/kg (wbc).
W notowaniach krajowych kryzys na rynku pogłębia się. Ubojnie obniżyły ceny skupu tuczników średnio do 5,40 zł/kg Kl E (-0,20 zł/kg t/t).