Misja
Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.
KRAJOWY ZWIĄZEK PRACODAWCÓW - PRODUCENTÓW TRZODY CHLEWNEJ
Mała podaż żywca oraz dobry popyt ze strony ubojni na surowiec charakteryzował 33 tydzień roku w większości krajów unijnych. Impulsy do wzrostu cen skupu były jednak zróżnicowane. Najwyższe podwyżki cen skupu według ISN w stosunku do poprzedniego tygodnia zanotowano w Belgii (+9₵), Holandii (+8₵), Francji (+6₵) i Austrii (+5₵) za kilogram (wbc). Tylko o 1 eurocent wzrosła cena w Hiszpanii. Uczestnicy rynku obserwują pozytywne sygnały z rynków eksportowych wieprzowiny, w tym rynku chińskiego.
W ostatnim notowaniu VEZG cena tuczników na niemieckim rynku wzrosła do 2,00 €/kg (+7₵). U naszych zachodnich sąsiadów powrót turystów z wakacji zwykle daje dodatkowy sezonowy popyt rynkowy. Spodziewany jest zatem wzrost zapotrzebowania na wieprzowinę i potrzymanie tendencji wzrostowych na rynku, o ile wyższa cena zostanie zaakceptowana przez konsumentów. W ostatnim notowaniu na niemieckiej małej giełdy cena niespodziewanie spadła o 3 eurocenty, ale pozostaje i tak na bardzo wysokim poziomie.
Rynek krajowy zareagował na wzrosty cen w Niemczech podwyżką cen skupu. Za tuczniki w klasie E ubojnie płacą średnio 9,50 zł/kg (+30 groszy t/t).