Misja

Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.

Aktualności

Aktualności
Niedobory CO2 na liniach ubojowych mogą być katastrofalne dla sektora trzody chlewnej

Niedobory CO2 na liniach ubojowych mogą być katastrofalne dla sektora trzody chlewnej

29.08.2022

Rosnące wysokie koszy pasz i utrzymujący się przez stosunkowo długi okres brak opłacalności produkcji były powodem likwidacji wielu stad trzody chlewnej w UE. W rezultacie podaż żywca na rynku Wspólnoty została ograniczona. Dodatkowo upały spowolniły przyrosty tuczników. W ostatnich tygodniach sytuacja na rynku trzody chlewnej uległa poprawie ze względu na znaczne podwyżki cen skupu oraz większe zamówienia eksportowe wieprzowiny na rynki krajów trzecich. Warto odnotować, że Korea Południowa rozważa uznanie unijnej rejonizacji ASF.

Cen skupu tuczników rosną na europejskich rynkach. Największe wzrosty  w stosunku do ubiegłego tygodnia  zanotowano w Belgii (+9₵), w Holandii (+9₵), Francji (+3₵). Na południu Europy koniec wakacji przyniósł dużo mniejsze podwyżki, ale trend wzrostowy był kontynuowany według notowań ISN.

Sezonowy wzrost popytu spowodowany powrotem turystów niemieckich z wakacji oraz mała podaż żywca były głównym powodem wzrostu cen skupu w Niemczech. W dniu 24/08/2022 w notowaniach VEZG w Niemczech cena wzrosła o 5 centów do wysokości 2,05 €/kg (wbc).

W Polsce ceny skupu za klasę E w ostatnim tygodniu również wzrosły do poziomu średnio 9,70 zł kg (+0,20 t/t). Krajowy rynek wieprzowiny od wielu lat boryka się z brakiem samowystarczalności. Niestety ujemne saldo wymiany handlowej pogłębiło się w pierwszym półroczu 2022 r. i wyniosło 199 tys. ton. W tym samym okresie ubiegłego roku deficyt w handlu zagranicznym wieprzowiną wyniósł 116 tys. ton. Pogłowie i produkcja żywca mocno została ograniczona, a liczba ubojów znacząco spadła.

Na horyzoncie niespodziewanie pojawił się nowy problem wymagający pilnego rozwiązania. Mianowicie w zakładach przetwórczych wieprzowiny kończą się zapasy gazów technicznych (w tym CO2), a możliwości ich pozyskania na rynku są ograniczone ze względu na wstrzymanie produkcji w największych zakładach nawozowych. Branża przetwórcza zareagowała natychmiast. Popieramy apel organizacji branżowych. Niedobory dwutlenku węgla na liniach ubojowych, czy innych środków niezbędnych w przetwórstwie będą miały bezpośrednie przełożenie na terminy odbioru tuczników, a w skrajnych przypadkach na wstrzymanie ubojów. Nadpodaż żywca na rynku może wywołać kolejny kryzys w sektorze trzody chlewnej nie tylko z powodu ponownego spadku cen skupu, ale również ze względu na ewentualne zagrożenie dobrostanu zwierząt przetrzymywanych w stłoczonych chlewniach.

W UE obserwowany jest rosnący trend cen ...

20.03.2023

Na rynku unijnym w krajach południowych obserwowany jest rosnący trend cen skupu żywca wieprzowego. Wiele zakładów nie jest w stanie wykorzystać swoich mocy ubo…

Innowacyjny Farmer 2023

17.03.2023

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji Konkursu organizowanego przez Grupę PTWP oraz PTWP-Online, wydawcę miesięcznika „Farmer” i portalu farmer.pl oraz serwisu…

Na rynku żywca wieprzowego dominuje bocz...

12.03.2023

W Unii Europejskiej rynek żywca wieprzowego nie wszędzie się ustabilizował. W notowaniach ISN ostatnim tygodniu w Francja podniosła cenę skupu tuczników o 6 eur…

Istnieje potencjał do dalszych wzrostów ...

06.03.2023

Podaż żywca wieprzowego pozostaje w krajach unijnych na niskim poziomie. Wzrost cen skupu nieco przyhamował. Wysokie koszty surowcowe muszą zostać uwzględnione …

BRANŻOWE POROZUMIENIE DS. WALKI Z ASF

03.03.2023

Pan Henryk Kowalczyk Wiceprezes Rady Ministrów Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szanowny Panie Premierze! Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF wnosi o odrzucen…

Stanowisko #HodowcyRazem w sprawie ochro...

28.02.2023

Mając na uwadze: problem tzw. geenwashingu związanego ze sprzedażą produktów roślinnych wykorzystujących nazwy produktów pochodzenia zwierzęcego, potrzebę osiąg…

Krajowe ceny skupu spadły, ale możliwy p...

27.02.2023

W 8 tygodniu roku trend wzrostowy cen żywca wieprzowego był kontynuowany w wielu krajach unijnych. W notowaniach ISN ceny tuczników wzrosły w Belgii (+8₵). Aust…

Ryzyka dobrych chęci

24.02.2023

Szerokim echem odbiła się inicjatywa C40 postulująca m.in. ograniczenia w konsumpcji mięsa i nabiału. O ryzykach związanych z taką zmianą diety coraz głośniej m…

Pomimo rekordowo wysokich cen skupu popy...

20.02.2023

Następstwem redukcji pogłowia świń w większości krajów unijnych jest mała podaż żywca. Stanowi ona główny powód rosnących cen skupu świń w krajach Unii Europejs…

Zobacz starsze wiadomości Przejdź do archiwum