Misja
Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.
KRAJOWY ZWIĄZEK PRACODAWCÓW - PRODUCENTÓW TRZODY CHLEWNEJ
W wielu krajach unijnych panuje stabilizacja cen skupu żywca wieprzowego. Boczny trend cenowy w Niemczech na rynku UE. Nawet kraje Europy Południowej, przeżywające wzmożony ruch turystyczny, nie zanotowały zmian w cennikach skupowych. Większy popyt na niektóre elementy w tych krajach nie znalazł jeszcze odzwierciedlenia w cenach oferowanych przez zakłady ubojowe.
Mimo utrzymującej się cenie VEZG w Niemczech na stałym poziomie 2,50 €/kg (wbc) przez cztery tygodnie, w Polsce cena skupu świń w ubiegłym tygodniu wzrosła o 10 groszy za kg wagi bitej ciepłej w stosunku do tygodnia poprzedniego. Niska podaż żywca nie nadąża za popytem, a zakłady mają problemy z zaspokojeniem swoich potrzeb ubojowych.
Spadek pogłowia świń w Unii Europejskiej ograniczył podaż żywca, a tym samym produkcję wieprzowiny. Według danych Eurostat, w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2023 r. produkcja wieprzowiny w Unii Europejskiej spadła o -9,1% r/r. Eksport produktów wieprzowych do krajów trzecich pozostaje na niskim, ale stabilnym poziomie. Na razie nie widać symptomów odbudowy pogłowia trzody chlewnej w krajach unijnych. Dlatego ceny skupu świń w najbliższym okresie mogą pozostać wysokie.
A. Dargiewicz | POLPIG