Misja

Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.

Aktualności

Aktualności
Ograniczenie eksportu unijnej wieprzowiny do Chin jest ciągle widoczne na rynku Wspólnoty

Ograniczenie eksportu unijnej wieprzowiny do Chin jest ciągle widoczne na rynku Wspólnoty

30.08.2021
Ograniczenie eksportu wieprzowiny do Chin pozostaje największym wyzwaniem dla branży w UE. Produkty, które nie zostały wyeksportowane wymagają zmiany zarówno opakowań jak i technologii. Dodatkowo oprócz problemów z niską ceną skupu, unijni producenci świń muszą zmagać się z wysokimi cenami pasz, który związany jest ze wzrostem chińskiego pogłowia trzody chlewnej. Branża wieprzowiny w Chinach generuje straty. Nie sprzyja to dalszemu rozwojowi produkcji, a w wielu przypadkach prowadzi do jej ograniczania. Niektórzy obserwatorzy rynku upatrują w tym możliwość odwrócenia trendu cenowego oraz powrotu unijnej wieprzowiny w większej ilości na chiński rynek.Trudności w sprzedaży żywca wieprzowego na europejskim rynku ciągle są odczuwalne w większości krajów. W notowaniach ISN, Dania w 34 tygodniu obniżyła ceny skupu tuczników o 5 centów pomimo stabilnej sprzedaży do krajów Południowej Azji. W Hiszpanii wpływ małego zainteresowania eksportem do Chin zaznaczył się spadkiem ceny (-2₵ /kg t/t) po raz dziesiąty z rzędu. Trendu spadkowego cen skupu nie zmieniły rekordowe upały na Półwyspie Iberyjskim, które przyczyniły się do ograniczenia przyrostów zwierząt oraz spadku wagi ubojowej.

We Francji cena skupu kontynuuje stabilny trend od pięciu tygodni, a rolnicy nie mają problemów ze sprzedażą żywca.

Pozytywne sygnały napływają jedynie z Włoch, gdzie w tym popularnym turystycznie kraju podaż żywca nie nadąża za popytem, a ceny skupu z tygodnia na tydzień wzrosły o 2₵ /kg wagi poubojowej. W notowaniach ISN cena skupu tuczników wynosi obecnie 2,05 €/kg (wbc).

W Niemczech oczekiwany jest sezonowy wzrost popytu na wieprzowiną w związku z zakończeniem sezonu urlopowego oraz powrotem turystów do kraju. Jedna z niemieckich sieci handlowych zapowiedziała, że od poczynając od lata 2022 zacznie sprzedaż świeżej wieprzowiny pochodzącej wyłącznie ze zwierząt urodzonych, wytuczonych oraz przetworzonych w Niemczech. Nie dotyczy to innych produktów wieprzowych. W dniu 25/08/2021 w notowaniach VEZG cena pozostała jednak na niezmienionym poziomie 1,30 €/kg (wbc).

W krajowych skupach niestety ceny ponownie spadły o 10 groszy, a wielu producentom świń coraz trudniej utrzymać płynność finansową. Średnio za klasę E zakłady płacą 6,20 zł/kg (wbc).

W UE obserwowany jest rosnący trend cen ...

20.03.2023

Na rynku unijnym w krajach południowych obserwowany jest rosnący trend cen skupu żywca wieprzowego. Wiele zakładów nie jest w stanie wykorzystać swoich mocy ubo…

Innowacyjny Farmer 2023

17.03.2023

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji Konkursu organizowanego przez Grupę PTWP oraz PTWP-Online, wydawcę miesięcznika „Farmer” i portalu farmer.pl oraz serwisu…

Na rynku żywca wieprzowego dominuje bocz...

12.03.2023

W Unii Europejskiej rynek żywca wieprzowego nie wszędzie się ustabilizował. W notowaniach ISN ostatnim tygodniu w Francja podniosła cenę skupu tuczników o 6 eur…

Istnieje potencjał do dalszych wzrostów ...

06.03.2023

Podaż żywca wieprzowego pozostaje w krajach unijnych na niskim poziomie. Wzrost cen skupu nieco przyhamował. Wysokie koszty surowcowe muszą zostać uwzględnione …

BRANŻOWE POROZUMIENIE DS. WALKI Z ASF

03.03.2023

Pan Henryk Kowalczyk Wiceprezes Rady Ministrów Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szanowny Panie Premierze! Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF wnosi o odrzucen…

Stanowisko #HodowcyRazem w sprawie ochro...

28.02.2023

Mając na uwadze: problem tzw. geenwashingu związanego ze sprzedażą produktów roślinnych wykorzystujących nazwy produktów pochodzenia zwierzęcego, potrzebę osiąg…

Krajowe ceny skupu spadły, ale możliwy p...

27.02.2023

W 8 tygodniu roku trend wzrostowy cen żywca wieprzowego był kontynuowany w wielu krajach unijnych. W notowaniach ISN ceny tuczników wzrosły w Belgii (+8₵). Aust…

Ryzyka dobrych chęci

24.02.2023

Szerokim echem odbiła się inicjatywa C40 postulująca m.in. ograniczenia w konsumpcji mięsa i nabiału. O ryzykach związanych z taką zmianą diety coraz głośniej m…

Pomimo rekordowo wysokich cen skupu popy...

20.02.2023

Następstwem redukcji pogłowia świń w większości krajów unijnych jest mała podaż żywca. Stanowi ona główny powód rosnących cen skupu świń w krajach Unii Europejs…

Zobacz starsze wiadomości Przejdź do archiwum