Misja
Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.
KRAJOWY ZWIĄZEK PRACODAWCÓW - PRODUCENTÓW TRZODY CHLEWNEJ
Notowania niemieckich tuczników spadły drastycznie w 39 tygodniu o 10 centów do 2,00 euro za kg klasy E. (VEZG) Może to mieć złe następstwa dla wielu producentów świń, którzy nawet przy poprzedniej wyższej cenie nie wykazywali zysków z powodu znacznego wzrostu kosztów pasz i nośników energii.
Ograniczenie pogłowia świń w wielu krajach unijnych na razie nie jest w stanie zahamować sezonowej presji podażowej żywca na ceny skupu. Sytuację utrudnia spadający eksport unijny do krajów trzecich. Brak impulsów sprzedażowych odzwierciedla mała niemiecka giełda, gdzie w ostatnich kilku notowaniach nie odnotowano żadnych transakcji. Jednocześnie niemieckie rzeźnie niechętne zdejmują nadwyżkę podaży, a niektóre z nich są zainteresowane zakupem świń z zagranicy, gdzie ceny są niższe.(ISN)
Spadek ceny skupu w Niemczech nie pozostał bez wpływu na krajowe notowania tuczników. Za klasę E ubojnie płacą obecnie średnio 9,30 zł/kg (-0,60 t/t). Mniejszy popyt na wieprzowinę można wiązać z rosnącą inflacją i niepewnością co do dalszego rozwoju sytuacji rynkowej.
Aleksander Dargiewicz POLPIG