Misja
Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.
KRAJOWY ZWIĄZEK PRACODAWCÓW - PRODUCENTÓW TRZODY CHLEWNEJ
POLPIG razem z pozostałymi członkami inicjatywy #HodowcyRazem wystosował pismo do Premiera Henryka Kowalczyka w sprawie zniesienia ograniczeń w obrocie nawozami naturalnymi. Pismo to jest dla nas niezwykle ważne, gdyż wysłuchanie naszego postulatu pozwoliłoby obniżyć koszty produkcji żywności, przez co ograniczyłoby inflację na rynku spożywczym. Pismo to brzmi następująco:
Szanowny Panie Premierze!
W Polsce od 2007 roku wprowadzono ograniczenia związane z obrotem nawozami naturalnymi. Problem dotyka gospodarstw utrzymujących powyżej 750 loch lub 2000 szt. świń o wadze ponad 30 kg przeznaczonych do tuczu. Gospodarstwa te mogą zbyć tylko 30% wyprodukowanej gnojowicy. Obecnie przepisy te są zawarte w ustawie Prawo Wodne, które podczas obecnego kryzysu sektora nawozowego utrudniają obrót nawozami naturalnymi. Powyższym restrykcjom nie podlegają tylko nawozy naturalne przeznaczone do biogazowni, których w Polsce nie ma zbyt wiele.
Prawo wodne art. 105a, ust.6
„Podmiot prowadzący działalność, o której mowa w ust. 1 pkt 1, może zbyć do 30% gnojówki i gnojowicy do bezpośredniego rolniczego wykorzystania, a pozostałą ilość przeznaczyć we własnym zakresie lub przekazać innemu podmiotowi do produkcji biogazu rolniczego w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii lub zagospodarować na działkach rolnych, których jest posiadaczem i na których prowadzi uprawę roślin.”
W sytuacji kryzysowej, z jaką mamy do czynienia na rynku nawozów sztucznych ze względu na ich małą dostępność i wysokie ceny, można bardziej zoptymalizować nawożenie i dostępność nawozów naturalnych. Poziom zainteresowania nawozami naturalnymi ze strony rolników prowadzących uprawy polowe jest bardzo duży. Uwolnienie rynku nawozów naturalnych może mieć kluczowe znaczenie w ograniczaniu kosztów produkcji roślinnej, odbudowie krajowego sektora produkcji trzody chlewnej oraz poprawie konkurencyjności polskiego rolnictwa. Dlatego sygnatariusze inicjatywy #HodowcyRazem wnioskują o wykreślenie cytowanego powyżej przepisu z ustawy.
Zapraszamy do zapoznania się z tym oraz innymi apelami #HodowcyRazem z strony internetowej inicjatywy.