Misja
Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.
KRAJOWY ZWIĄZEK PRACODAWCÓW - PRODUCENTÓW TRZODY CHLEWNEJ
Na unijnym rynku wieprzowiny brakuje impulsów do wzrostu cen skupu żywca. Wyjątkiem jest Francja (+6₵), gdzie coroczna kampania promocyjna wieprzowiny w początkach stycznia znacząco wpływa na poprawę sytuacji producentów świń. W niektórych krajach unijnych produkujących znaczące ilości wieprzowiny takich jak Hiszpania, Holandia, Austria, ceny skupu nie zostały zmienione. W Belgii cena spadła o 2 eurocenty (ISN). Trend spadkowy również utrzymuje się w Danii.
W Niemczech podaż żywca i popyt na wieprzowinę jest na niskim poziomie, a cena skupu utrzymuje się na niezmienionym poziomie od 5 tygodni. Rynek pozostaje w równowadze, a jego uczestnicy nie odczuwają się presji na ceny skupu. W notowaniach VEZG w dniu 11/01/2023 po raz szósty z rzędu cena skupu tuczników została utrzymana na poziomie 2,0 €/kg (wbc).
Rynek krajowy pozostaje pod wpływem spadkowych notowań oraz importu wieprzowiny z krajów zachodnich. Obserwowany jest typowy spadek konsumpcji po okresie świątecznym. Niska podaż krajowych świń rzeźnych uzupełniana jest dostawami z zagranicy. Tuczniki w klasie E są najczęściej skupowane w przedziale 9,20-9,40 zł/kg.
A. Dargiewicz | POLPIG