Misja
Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.
KRAJOWY ZWIĄZEK PRACODAWCÓW - PRODUCENTÓW TRZODY CHLEWNEJ
Naukowcy przyjrzeli się bliżej problemowi emisji gazów cieplarnianych z polskiego rolnictwa oraz możliwości jej ograniczenia. Wnioski płynące z raportu przygotowanego przez Związek Polskie Mięso „Wieprzowina – nowa perspektywa” są optymistyczne, gdyż zerowy ślad węglowy w rolnictwie można uzyskać bez ograniczania skali produkcji rolniczej. Biogazownie bowiem, jako czyste źródło zielonej energii, znacząco redukują emisję CO2 oraz innych gazów cieplarnianych pochodzących ze źródeł rolniczych. Ubocznym produktem biogazowni jest naturalny nawóz – poferment.
„Szacuje się, że biogazownia o mocy 1 MW wytwarza rocznie około 20 tys. m3 pofermentu. Na jeden hektar upraw stosuje się średnio 30 ton pofermentu, co odpowiada 1,25 tony ekwiwalentu CO2, który powstałby w wyniku produkcji nawozów sztucznych. Tak więc poferment z biogazowni 1 MW przekłada się na 830 ton mniej emisji CO2 z niewyprodukowanego nawozu sztucznego” – czytamy w raporcie.