Misja

Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.

Aktualności

Aktualności
POROZUMIENIE wnioskuje o powszechne wprowadzenie certyfikatów bioasekuracyjnych

POROZUMIENIE wnioskuje o powszechne wprowadzenie certyfikatów bioasekuracyjnych

20.05.2022

Jednym z elementów skutecznej walki z epidemią ASF jest profilaktyka polegająca na wprowadzaniu planów bezpieczeństwa biologicznego (PBB). Dotychczas jednak certyfikacja dokonywana przez Inspekcję Weterynaryjna odbywa się tylko w strefach wystąpienia ASF. POROZUMIENIE chce by certyfikowanie było powszechną praktyką na terenie całego kraju. W tym celu proponuje mechanizmy zachęcające dla hodowców oraz ma pomysł na odciążenia Inspekcji.

Certyfikacji powinny podlegać gospodarstwa zajmujące się produkcją trzody chlewnej na terenie całego kraju (nie tylko w strefach). Aby jednak nie przeciążać inspekcji weterynaryjnej (IW), POROZUMIENIE wnioskuje by rolnicy mogli się zwracać o zatwierdzenie PBB nie tylko do IW, ale także do wskazanych jednostek certyfikujących. Takie jednostki certyfikowałyby i audytowały wdrożenie planów bezpieczeństwa biologicznego (PBB), a także przyszłe kompartymenty.

Taka powszechna certyfikacja umożliwiłaby również wprowadzenie jasnej zasady wypłat odszkodowań. Oba sposoby zatwierdzania PBB powinny być honorowane przy ustalaniu wysokości odszkodowania w przypadku likwidacji stada z powodu ogniska ASF. Gospodarstwa z certyfikatem, w przypadku zakażenia ASF powinny otrzymywać pełne odszkodowania za likwidację stada, pod warunkiem pełnej współpracy pracowników i właścicieli zwierząt w dochodzeniach epizootycznych.

Dodatkowo POROZUMIENIE wnioskuje by koszty związane z certyfikacją były w 100 % pokrywane przez celowe fundusze krajowe ukierunkowane na walkę z ASF. Koszty te również można byłoby wpisać w uzupełniony Krajowy Plan Strategiczny WPR 2023- 2027. Takie uzupełnienie można było by traktować jako interwencję dedykowaną zwrotowi kosztów certyfikacji bioasekuracji, lub jako rozszerzenie o zwrot kosztów certyfikacji np. w interwencji „Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF”.

Proponowane zmiany mogłyby wprowadzić szersze stosowanie zasad bioasekuracji, a przez to znacząco zmniejszyć i zahamować rozszerzanie się ASF.

 

W UE obserwowany jest rosnący trend cen ...

20.03.2023

Na rynku unijnym w krajach południowych obserwowany jest rosnący trend cen skupu żywca wieprzowego. Wiele zakładów nie jest w stanie wykorzystać swoich mocy ubo…

Innowacyjny Farmer 2023

17.03.2023

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji Konkursu organizowanego przez Grupę PTWP oraz PTWP-Online, wydawcę miesięcznika „Farmer” i portalu farmer.pl oraz serwisu…

Na rynku żywca wieprzowego dominuje bocz...

12.03.2023

W Unii Europejskiej rynek żywca wieprzowego nie wszędzie się ustabilizował. W notowaniach ISN ostatnim tygodniu w Francja podniosła cenę skupu tuczników o 6 eur…

Istnieje potencjał do dalszych wzrostów ...

06.03.2023

Podaż żywca wieprzowego pozostaje w krajach unijnych na niskim poziomie. Wzrost cen skupu nieco przyhamował. Wysokie koszty surowcowe muszą zostać uwzględnione …

BRANŻOWE POROZUMIENIE DS. WALKI Z ASF

03.03.2023

Pan Henryk Kowalczyk Wiceprezes Rady Ministrów Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szanowny Panie Premierze! Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF wnosi o odrzucen…

Stanowisko #HodowcyRazem w sprawie ochro...

28.02.2023

Mając na uwadze: problem tzw. geenwashingu związanego ze sprzedażą produktów roślinnych wykorzystujących nazwy produktów pochodzenia zwierzęcego, potrzebę osiąg…

Krajowe ceny skupu spadły, ale możliwy p...

27.02.2023

W 8 tygodniu roku trend wzrostowy cen żywca wieprzowego był kontynuowany w wielu krajach unijnych. W notowaniach ISN ceny tuczników wzrosły w Belgii (+8₵). Aust…

Ryzyka dobrych chęci

24.02.2023

Szerokim echem odbiła się inicjatywa C40 postulująca m.in. ograniczenia w konsumpcji mięsa i nabiału. O ryzykach związanych z taką zmianą diety coraz głośniej m…

Pomimo rekordowo wysokich cen skupu popy...

20.02.2023

Następstwem redukcji pogłowia świń w większości krajów unijnych jest mała podaż żywca. Stanowi ona główny powód rosnących cen skupu świń w krajach Unii Europejs…

Zobacz starsze wiadomości Przejdź do archiwum