Misja
Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.
KRAJOWY ZWIĄZEK PRACODAWCÓW - PRODUCENTÓW TRZODY CHLEWNEJ
Ceny skupu żywca wieprzowego nabierają coraz większego rozpędu na unijnym rynku. W stosunku do ubiegłego tygodnia ceny tuczników w przeliczeniu na wagę poubojową poszybowały do góry w Holandii (+10₵/kg), Belgii (+9₵), Austrii (+7₵), Hiszpanii (+6₵). Mniejsze wzrosty zanotowano we Francji (+1₵).
W notowaniach VEZG z dnia 2/03/2022 cena poubojowa tuczników w Niemczech została ustalona na poziomie 1,50 €/kg (+18 ₵ t/t). Jest to niespotykany wcześniej wzrost cenowy o 14%. Zadziałało tu kilka czynników jednocześnie: (i) niemieckie pogłowie świń spadło o 9,4%, (ii) obostrzenia Covid-19 są stopniowo znoszone, (iii) trwają przygotowania do sezonu imprez na wolnym powietrzu, (iv) zbliżają się Święta Wielkanocne, (v) ceny i popyt na mięso wieprzowe rośnie.
W Polsce obserwujemy wzrost zainteresowania ubojni surowcem przy zmniejszającej się dostępności żywca. Podaż nie nadąża za popytem. Ponadto drogi euro skutecznie ograniczył import żywca i wieprzowiny do Polski. Impulsy wzrostowe stymulowane mniejszą podażą tuczników, sezonowo cieplejszą temperaturą powietrza oraz powracaniem do normalności po przejściu ostatniej fali zakażeń pandemii koronawirusa znajdują odzwierciedlenie w notowaniach krajowych. Średnia cena skupu tuczników wzrosła skokowo do wysokości 7,20 zł/kg kl.E (+1,50 zł t/t). Cieszą pozytywne trendy cenowe w skupie żywca, które powinny być kontynuowane w najbliższych tygodniach. Martwią rosnące ceny pasz, które oddziałują negatywnie na możliwość odrabiania strat hodowców ponoszonych przez wiele ubiegłych miesięcy.