Misja
Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.
Znany brytyjski weterynarz, Tom Alexander, wykładający przez lata nauki weterynaryjne na Uniwersytecie w Oxfordzie, w swojej pracy „Zarządzanie zdrowiem świń, oraz leczenie ich chorób” wymienił 5 podstawowych praw zwierząt gospodarskich :
Alexander, nie był pionierem. Pierwsze przepisy prawne dotyczące ochrony zwierząt zostały wprowadzone w Wielkiej Brytanii już w 1876 roku. Uregulowania te znacznie wyprzedziły na przykład przyznanie kobietom praw wyborczych. W 1994 wprowadzono ostateczne regulacje dotyczące dobrostanu zwierząt gospodarskich, które ze zmianami nadal obowiązują.
Pozwolę sobie przytoczyć część wstępu do tego aktu prawnego:
Podstawą dobrostanu świń jest system ich utrzymania zapewniający im zdrowie. Na ile to praktyczne – możliwość zaspokojenia naturalnych, behawioralnych potrzeb, oraz wysoki poziom obsługi. Obsługa (czynnik ludzki) – jest elementem kluczowym, ponieważ nawet przy zapewnieniu optymalnych elementów systemu utrzymania, dobrostan zwierząt nie może być osiągnięty bez zapewnienia kompetentnej i wrażliwej na potrzeby zwierząt obsługi.
Powyżej przytoczone zasady powinny być celem dla każdego zootechnika, a przede wszystkim właściciela gospodarstwa czy fermy. Pogodzenie wymogów ekonomicznych z etycznymi jest możliwe, a nawet staje się konieczne. I to ekonomia staje się głównym motywatorem ich stosowania.
Warto pamiętać postulowane przez Aleksandra 5 praw zwierząt. I przypominać jak i gdzie znajdują swe zastosowanie. Tylko rzeczowe argumenty mogą być odpowiedzią na chwytliwe, choć często oparte o populizm „prawdy” środowisk pro-zwierzęcych.
Autor: Sławomir Hojan