Misja

Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.

Aktualności

Aktualności
Przemieszczanie świń do rzeźni z obszarów z ograniczeniami ASF po 30 listopada 2021

Przemieszczanie świń do rzeźni z obszarów z ograniczeniami ASF po 30 listopada 2021

25.11.2021

Rolnicy utrzymujący świnie w obszarach z ograniczeniami II i III ASF mogą zatwierdzać plany bezpieczeństwa biologicznego tylko do końca listopada 2021 r. Po tym terminie Inspekcja Weterynaryjna będzie egzekwować nowe przepisy dotyczące przemieszczania świń zgodnie z rozporządzeniem unijnym 2021/605. Oznacza to, że bez zatwierdzonych planów bezpieczeństwa biologicznego świnie nie będą mogły być przemieszczane poza obszar z ograniczeniami, w którym były utrzymywane.

Wysyłanie świń do rzeźni z obszaru z ograniczeniami III

Rzeźnie, które chcą prowadzić skup świń z obszaru z ograniczeniami III (kolor czerwony), a są zlokalizowane poza tym obszarem, muszą zostać zatwierdzone przez Inspekcję Weterynaryjną (art.41 ust. 1). Przemieszczenie świń do rzeźni odbywa się podstawie świadectwa zdrowia wydanego przez PLW po przeprowadzeniu badań sztuk padłych w kierunku ASF oraz badań klinicznych przed przemieszczeniem.

Ponadto:

  • świnie mogą być przemieszczane z gospodarstw, które mają wprowadzone zasady bioasekuracji opisane rozporządzeniu MRiRW z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń oraz w załączniku II RWK 2021/605, w którym dodatkowo wymagany jest podział gospodarstwa na część czystą i brudną oraz posiadania zatwierdzonego planu bezpieczeństwa biologicznego.

Wysyłanie świń do rzeźni z obszaru z ograniczeniami II

Rzeźnie, które chcą prowadzić skup świń z obszaru z ograniczeniami II (kolor różowy), a są zlokalizowane poza tym obszarem muszą zostać zatwierdzone przez Inspekcję Weterynaryjną (art.41 ust. 1). Przemieszczenie świń dokonywane są na podstawie świadectwa zdrowia wystawianego przez PLW z chlewni objętych badaniami sztuk padłych w kierunku ASF. Możliwe jest odstępstwo od badań klinicznych przed wysyłką na podstawie RWK 2021/605 art. 15 ust. 3 pkt b.

Ponadto:

  • świnie mogą być przemieszczane z gospodarstw, które mają wprowadzone zasady bioasekuracji opisane rozporządzeniu MRiRW z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń oraz w załączniku II RWK 2021/605, w którym dodatkowo wymagany jest podział gospodarstwa na część czystą i brudną oraz posiadania zatwierdzonego planu bezpieczeństwa biologicznego.

Wysyłanie świń do rzeźni z obszaru z ograniczeniami I

W obszarze z ograniczeniami I, który jest obszarem buforowym, plan bezpieczeństwa biologicznego wymagany jest jedynie w przypadku świń przeznaczonych na eksport. Rzeźnie, które chcą prowadzić skup świń z obszaru z ograniczeniami I (kolor niebieski), a są zlokalizowane poza tym obszarem nie polegają zatwierdzeniu przez Inspekcję Weterynaryjną (art.41 ust. 1). Przemieszczenia świń dokonywane są na podstawie świadectwa zdrowia wystawianego przez PLW. Możliwe jest odstępstwo od badań klinicznych przed wysyłką na podstawie RWK 2021/605 art. 15 ust. 3 pkt b.

Odstępstwa

W przypadku świń wysyłanych do rzeźni w celu niezwłocznego uboju z obszarów z ograniczeniami III i II (z wyłączeniem eksportu do UE) warunek dotyczący utrzymywania świń w chlewni od urodzenia lub przez co najmniej 30 dni i braku wprowadzania przez ostatnie 30 dni do chlewni innych świń pochodzących z obszarów z ograniczeniami II i III nie musi być spełniony na podstawie odstępstwa z art. 24 ust. 2 pkt. b) dla strefy II oraz z art. 29 ust. 2 pkt. b) dla strefy III RWK 2021/605.

 

Wyraźne impulsy wzrostowe na rynku żywca...

05.06.2023

Pozytywne impulsy z europejskiego rynku wieprzowiny wyraźnie zaznaczyły się w ubiegłym tygodniu. Niska podaż żywca oraz ostatnie dni świąteczne przy korzystnej …

Zboża tanieją. Ceny skupu świń idą w gór...

29.05.2023

Doczekaliśmy się dalszych wzrostów cen skupu żywca wieprzowego. Ostatnie zmiany ceny VEZG były notowane 22 marca br. czyli 8 tygodni temu. Ustalona wówczas cena…

Produkcja świń naszą siłą! Zapraszamy na...

25.05.2023

Już 6 i 7 czerwca redakcja top agrar Polska zaprasza na V Forum Rolników i Agrobiznesu – Świnie. To największa, niezależna konferencja kierowana do producentów …

Polska dołącza do EFSA w ogólnoeuropejsk...

22.05.2023

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem Weterynarii łączą siły w 2023 r. w ogólnoeuropejskiej kampanii wspierającej wal…

Podaż tuczników będzie mniejsza ze wzglę...

22.05.2023

Na europejskim rynku żywca wieprzowego w ubiegłym tygodniu nie notowano zmian w cenach skupu w Belgii, Danii, Holandii, Hiszpanii i Austrii. Wyjątkiem była Fran…

Brak zmian w cennikach skupowych charakt...

15.05.2023

Unijny rynek żywca wieprzowego stabilizuje się, choć niektórzy uczestnicy rynku spodziewają się wzrostu cen skupu w nadchodzących tygodniach. Podaż żywca jest n…

Stanowisko #HodowcyRazem w sprawie upros...

10.05.2023

Warszawa, 10 maja 2023 r. Pan Robert Telus Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi   Szanowny Panie Ministrze! Sygnatariusze inicjatywy #HodowcyRazem wyrażają zan…

Poprawa pogody może dać impuls do wzrost...

08.05.2023

W wielu krajach unijnych początek maja obfituje w święta publiczne. Krótszy tydzień ubojowy skutkuje mniejszą liczbą ubijanych świń, co nawet przy małej podaży …

W wyniku niskiej podaży żywca cena skupu...

24.04.2023

Na unijnym rynku panuje stabilizacja cen skupu żywca. W notowaniach VEZG w dniu 19/04/2023 cena tuczników w Niemczech została utrzymana na poziomie 2,33 €/kg. W…

Zobacz starsze wiadomości Przejdź do archiwum