Misja
Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.
KRAJOWY ZWIĄZEK PRACODAWCÓW - PRODUCENTÓW TRZODY CHLEWNEJ
Ze względu na wiele pytań ze strony hodowców przypominamy o niektórych warunkach przemieszczeń świń z obszarów objętych ograniczeniami II do rzeźni oraz znakowania, a w konsekwencji dystrybucji świeżego mięsa i produktów pozyskanych z tych świń.
Przed przemieszczeniem świń z obszaru z ograniczeniami II do rzeźni zlokalizowanej poza tym obszarem nie ma konieczności spełnienia wymogu art. 15 ust. 1 lit. a) – utrzymywanie świń w gospodarstwie przez co najmniej 30 dni lub od urodzenia, jeśli młodsze, nie wprowadzano świń z obszaru II, III. Jednakże takie mięso jest znakowane kołem i może być dystrybuowane tylko na terenie kraju.
Przepisy rozporządzenia wykonawczego Komisji 2021/605 w Sekcji 5 określają m.in. warunki stosowania odstępstw zezwalających na przemieszczania przesyłek świń pochodzących z obszaru objętego ograniczeniami II poza ten obszar. Zgodnie z art. 24 ww. rozporządzenia w przypadku przemieszczeń świń z gospodarstw położonych na obszarze II, poza ten obszar do rzeźni w celu natychmiastowego uboju nie jest wymagane spełnienie wymagań, o których mowa w art. 15 ust. 1 lit a ww. rozporządzenia.
Niemniej jednak w kwestii znakowania świeżego mięsa, produktów mięsnych, w tym osłonek pozyskanych od świń z obszaru II, należy brać również pod uwagę przepisy zawarte w Sekcji 10, która precyzuje szczegółowe warunki odstępstw zezwalających na przemieszczanie świeżego mięsa, produktów mięsnych, w tym osłonek pozyskanych od świń utrzymywanych na obszarach II i III. W tym konkretnym przypadku należy uwzględnić również przepisy zawarte w art. 38 oraz 39 ww. rozporządzenia.
Zgodnie z art. 39 rozporządzenia wykonawczego Komisji 2021/605, jeżeli świnie pochodzące z obszaru objętego ograniczeniami II spełniają tzw. warunek pochodzenia z art. 15 ust. 1 lit a ww. rozporządzenia oraz pozostałe wymagania tego artykułu są spełnione, to świeże mięso znakowane jest znakiem weterynaryjnym w kształcie owalu. Dystrybucja tak znakowanych towarów może odbywać się bez ograniczeń, za wyjątkiem państw trzecich zakazujących wwozu takich produktów.
Natomiast jeżeli nie są spełnione wymagania art. 15 ust 1 lit a rozporządzenia wykonawczego Komisji 2021/605, ale świnie z obszaru objętego ograniczeniami II i rzeźnia spełniają wymagania, o których mowa w art. 38 ww. rozporządzenia, to wtedy świeże mięso znakowane jest znakiem weterynaryjnym w kształcie koła. Dystrybucja tak znakowanych produktów pochodzenia zwierzęcego ograniczona jest do terytorium Polski.