Misja
Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.
KRAJOWY ZWIĄZEK PRACODAWCÓW - PRODUCENTÓW TRZODY CHLEWNEJ
W okresie przedświątecznym obserwujemy ożywienie rynku wieprzowiny w większości krajów Unii Europejskiej. Liczne jarmarki i imprezy świąteczne odbywają się bez ograniczeń covidowych. Ubojnie gorączkowo szukają surowca. Podaż żywca jest na poziomie znacząco niższym niż w latach ubiegłych, co jest konsekwencją mniejszego unijnego pogłowia świń sięgającego 4,5% w stosunku rocznym. Na świecie jednak produkcja wieprzowiny rośnie. FAO prognozuje jej wzrost w 2022 r. o 1,8% w stosunku rocznym.
Utrzymuje się pozytywny trend cenowy. W ciągu ostatnich dwóch tygodni niemieckie tuczniki podrożały o 10 centów i osiągnęły w notowaniach VEZG cenę 2,00 €/kg. (wbc). Na giełdzie internetowej w Niemczech w ostatnim tygodniu cena wzrosła do 2,10 €/kg. Warto wspomnieć, że wzrosty cenowe nastąpiły przy znacznej redukcji zapasów wieprzowiny w niemieckich zakładach mięsnych. Dodatkowe impulsy pochodzą również z rynków azjatyckich, w tym z Chin. Zamówienia składane przez chińskich importerów są coraz większe, choć daleko im do rekordowych zamówień z lat ubiegłych.
Na rynku krajowym widać również pozytywne tendencje. Obroty handlowe wieprzowiną rosną. Rosną ceny skupu żywca przy spadających cenach zbóż. Zwiększony popyt wystąpił w okresie niskiej podaży świń przeznaczonych do uboju. Ceny skupu tuczników w niektórych zakładach mięsnych w klasie E przekraczają 10 zł/kg.