Misja

Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.

Aktualności

Aktualności
Sektor produkcji trzody chlewnej w trudnym roku 2021 – podsumowanie

Sektor produkcji trzody chlewnej w trudnym roku 2021 – podsumowanie

30.12.2021

Producenci trzody chlewnej doświadczyli wiele wyzwań w mijającym roku. Niewątpliwie największym był ASF. W 2021 r. potwierdzono 124 ogniska u świń, co stanowi rekord w dotychczasowej walce z chorobą. Szczególnie martwi  sytuacja, w której rośnie liczba ognisk u świń przy spadku liczby gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną o ponad 31,5 tys., tj. o 30,4% w stosunku do początku roku (dane ARiMR). Świadczy to o pogorszeniu sytuacji epizootycznej kraju przy kurczącym się  obszarze wolnym od choroby.

Od 21 kwietnia 2021 r. obowiązuje unijne rozporządzenie 2021/605, które wprowadziło obowiązek zatwierdzania planów bezpieczeństwa biologicznego w gospodarstwach przemieszczających świnie poza obszar z ograniczeniami II i III (strefa różowa i czerwona). Na koniec listopada br. tylko 50% gospodarstw spełniło ten wymóg. W przyszłym roku przy przemieszczaniu świń poza strefy ASF niezbędne będzie również posiadanie ogrodzenia obiektów inwentarskich, co może być powodem większej rezygnacji rolników z utrzymywania świń.

Liczba krajowych loch spadła dramatycznie. Szacujemy, że na koniec roku pogłowie loch spadnie poniżej 700 tys. szt., a zapowiadany program pomocy 1000 zł do pierwszych 500 macior może nie odwrócić niekorzystnego trendu spadkowego. Wsparcie zostało wprowadzone jednorazowo, zbyt późno, a pierwsze wypłaty zostały przesunięte na czerwiec przyszłego roku. Jest mało prawdopodobne, aby przy rekordowych kosztach pasz, większa liczba hodowców zdecydowałaby się na powiększanie stada macior.

Ceny na rynku trzody chlewnej są wypadkową sytuacji światowej, kształtowanej przez ASF oraz pandemię Covid-19. Sektor trzody chlewnej w Chinach, Ameryce Północnej oraz w Europie pogrążony jest w kryzysie nadwyżki produkcji żywca. W tych trzech regionach utrzymujących 75% pogłowia świń trwa redukcja liczby loch. Na niskie ceny skupu żywca wieprzowego zbiegły się z rekordowo wysokimi cenami pasz, zakłóceniami międzynarodowych łańcuchu dostaw oraz kwarantanną pracowników, co obniżało moce przerobowe zakładów przetwórczych. Spodziewane są spadki produkcji Chinach, USA i UE, co powinno sprzyjać uruchomieniu dodatkowego eksportu, wzrostowi cen skupu i poprawę opłacalności produkcji w drugim kwartale 2022 r. Nie ma jednak pewności, czy sytuacja na rynku pasz ulegnie poprawie na tyle, aby spodziewany wzrost cen skupu zachęcił producentów świń do odbudowy pogłowia trzody chlewnej.

A. Dargiewicz

Wyraźne impulsy wzrostowe na rynku żywca...

05.06.2023

Pozytywne impulsy z europejskiego rynku wieprzowiny wyraźnie zaznaczyły się w ubiegłym tygodniu. Niska podaż żywca oraz ostatnie dni świąteczne przy korzystnej …

Zboża tanieją. Ceny skupu świń idą w gór...

29.05.2023

Doczekaliśmy się dalszych wzrostów cen skupu żywca wieprzowego. Ostatnie zmiany ceny VEZG były notowane 22 marca br. czyli 8 tygodni temu. Ustalona wówczas cena…

Produkcja świń naszą siłą! Zapraszamy na...

25.05.2023

Już 6 i 7 czerwca redakcja top agrar Polska zaprasza na V Forum Rolników i Agrobiznesu – Świnie. To największa, niezależna konferencja kierowana do producentów …

Polska dołącza do EFSA w ogólnoeuropejsk...

22.05.2023

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem Weterynarii łączą siły w 2023 r. w ogólnoeuropejskiej kampanii wspierającej wal…

Podaż tuczników będzie mniejsza ze wzglę...

22.05.2023

Na europejskim rynku żywca wieprzowego w ubiegłym tygodniu nie notowano zmian w cenach skupu w Belgii, Danii, Holandii, Hiszpanii i Austrii. Wyjątkiem była Fran…

Brak zmian w cennikach skupowych charakt...

15.05.2023

Unijny rynek żywca wieprzowego stabilizuje się, choć niektórzy uczestnicy rynku spodziewają się wzrostu cen skupu w nadchodzących tygodniach. Podaż żywca jest n…

Stanowisko #HodowcyRazem w sprawie upros...

10.05.2023

Warszawa, 10 maja 2023 r. Pan Robert Telus Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi   Szanowny Panie Ministrze! Sygnatariusze inicjatywy #HodowcyRazem wyrażają zan…

Poprawa pogody może dać impuls do wzrost...

08.05.2023

W wielu krajach unijnych początek maja obfituje w święta publiczne. Krótszy tydzień ubojowy skutkuje mniejszą liczbą ubijanych świń, co nawet przy małej podaży …

W wyniku niskiej podaży żywca cena skupu...

24.04.2023

Na unijnym rynku panuje stabilizacja cen skupu żywca. W notowaniach VEZG w dniu 19/04/2023 cena tuczników w Niemczech została utrzymana na poziomie 2,33 €/kg. W…

Zobacz starsze wiadomości Przejdź do archiwum