Misja
Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.
KRAJOWY ZWIĄZEK PRACODAWCÓW - PRODUCENTÓW TRZODY CHLEWNEJ
Presja cenowa utrzymuje się w wielu krajach unijnych. Według notowań ISN, poza Holandią i Austrią (gdzie utrzymano ceny sprzed tygodnia), ubojnie zredukowały ceny skupu tuczników 2-5 centów/ kg (wbc). Podaż żywca wieprzowego na rynku unijnym utrzymuje się sezonowo na wysokim poziomie przy braku odpowiedniego zapotrzebowania ze strony przetwórców. Zakłady mięsne mają wypełnione chłodnie i mroźnie mięsem wieprzowym. Popyt na wieprzowinę ze strony handlu pozostaje na stosunkowo niskim poziomie.
Hiszpania od wielu tygodni doświadcza stopniowej redukcji cen skupu. Ostatni tydzień przyniósł kolejny spadek (-4 ₵/kg t/t) z powodu braku impulsu popytowego ze strony Chin. Rośnie waga ubijanych świń na Półwyspie Iberyjskim. Również Dania zanotowała spadek (-4 ₵/kg t/t). We Francji spadek wyniósł (-3 ₵/kg t/t), a w Belgii (-2 ₵/kg t/t).
W Niemczech nie widać zmiany sytuacji rynkowej w stosunku do ubiegłego tygodnia. W notowaniach VEZG z 13/10/2021 cena pozostała na poziomie sprzed tygodnia 1,20 €/kg (wbc). Rynek wieprzowiny, po spadkach w ubiegłym tygodniu zaczyna się ponownie stabilizować. Podobnie w notowaniach krajowych spadki cen są mniejsze, a średnia cena tuczników wynosi ok. 5,30 zł/kg za klasę E.
Pomimo dramatycznie złej sytuacji Komisja Europejska odrzuciła propozycję interwencji na rynku wieprzowiny. Chiny utrzymały import podrobów z EU, podczas gdy dostawy unijnego mięsa wieprzowego do Państwa Środka znacznie spadły. Na unijnym rynku pozostało więc dodatkowo ok. 5% wieprzowiny, która wywołuje presję na ceny skupu żywca. Sytuacja nie zmieni się dopóki nie spadnie produkcja w krajach UE, co przewidywane jest na wiosnę przyszłego roku. Ważny będzie powrót do normalności sektora gastronomicznego po zapaści Covid-19 oraz brak rozprzestrzenienia się wirusa ASF na kraje eksportujące duże ilości wieprzowiny poza granice UE. W ostatnią środę w Niemczech zostało potwierdzone ognisko ASF u dzików poza strefą ASF w Saksonii w odległości 100 km na zachód od granicy z Polską.