Misja
Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.
KRAJOWY ZWIĄZEK PRACODAWCÓW - PRODUCENTÓW TRZODY CHLEWNEJ
Na rynkach krajów unijnych takich jak Niemcy, Belgia i Holandia dominuje boczny trend cenowy skupu żywca wieprzowego. W Danii cena skupu wzrosła o 3 eurocenty. Spadki zanotowano we Francji (-5₵) I Hiszpanii (-4₵) za kilogram (wbc).
Pojawiające się wcześniej nadwyżki podaży świń rzeźnych w Niemczech zostały zagospodarowane. Obecne dostawy żywca z powodzeniem zaspokajają zapotrzebowanie na surowiec zakładów mięsnych. Cena VEZG w 43 tygodniu pozostała niezmieniona na poziomie 2,10 €/kg (wbc).
W Niemczech na ostatni dzień października (w landach północnych) i pierwszy dzień listopada (w landach południowych) przypadają dni świąteczne. Przetwórcy jednak nie spodziewają się ponownej presji cenowej na cenę świń rzeźnych. W listopadzie bowiem spodziewane są pierwsze pozytywne impulsy sprzedaży mięsa wieprzowego związane z zamówieniami świątecznymi już na grudzień. Duża niepewność na rynku, wysokie koszty przechowywania mięsa sprawiły, że zapasy zakładów pozostają na niskim poziomie. Realizacja nowych zamówień będzie wymagała większych dostaw żywca.
Na rynku krajowym ceny skupu żywca ustabilizowały się w ubiegłym tygodniu na poziomie 9,40-9,45 zł/kg w klasie E. Korzystny kurs złotego do euro zachęca niektórych przetwórców do importu wieprzowiny z Niemiec. Pojawiło się trochę więcej optymizmu na rynku. Zobaczymy czy uda się ten optymizm przełożyć na ceny skupu w dalszych tygodniach listopada.
A. Dargiewicz | POLPIG