Misja
Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.
KRAJOWY ZWIĄZEK PRACODAWCÓW - PRODUCENTÓW TRZODY CHLEWNEJ
POLPIG wraz z pozostałymi członkami inicjatywy #HodowcyRazem wystosował 11.05.2022 pismo do Premiera Henryka Kowalczyka, w którym apeluje o działania mające na celu zmianę przepisów dotyczących dyrektywy Komisji Europejskiej w sprawie emisji przemysłowych. W świetle wprowadzonych przepisów każde gospodarstwo powyżej 150 utrzymywanych dużych zwierząt będzie klasyfikowane jako „instalacje rolno-przemysłowe”, co wpłynie na i tak już wysokie koszty prowadzenia hodowli. Mając na uwadze zagrożenie dla bezpieczeństwa żywieniowego Polski i Europy powinniśmy skupić się na rozwoju sektora hodowlanego, a nie utrudniać jego funkcjonowanie!
List do Premiera Henryka Kowalczyka
Szanowny Panie Premierze,
Organizacje inicjatywy #HodowcyRazem zwracają się z ogromną prośbą do Pana Premiera o podjęcie jak najszybszych działań mających na celu zmianę proponowanych przez Komisję Europejską zapisów w przeglądzie dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych.
W kwietniu Komisja Europejska opublikowała przegląd dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych z 2010 roku, która w przeszłości obejmowała tylko największe unijne gospodarstwa hodowlane. Obecnie zaproponowano dziesięciokrotne zwiększenie liczby gospodarstw hodowlanych bydła, trzody chlewnej, drobiu, które mają być objęte wymogami zamieszczonymi w dyrektywie. Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej gospodarstwa rodzinne, które utrzymują powyżej 150 dużych jednostek przeliczeniowych żywego inwentarza, uznawane będą jako „instalacje rolno-przemysłowe”. Takie rozwiązanie spowoduje, dalszy wzrost kosztów produkcji, które już teraz są na bardzo wysokim poziomie. Rodzinne gospodarstwa hodowlane, utrzymujące powyżej 150 DJP będą zmuszone między innymi do stosowania kosztownych protokołów emisyjnych opracowywanych głównie dla dużych przedsiębiorstw, przestrzegania dodatkowych wymogów środowiskowych. Oprócz wzrostu kosztów, wszystkie gospodarstwa powyżej zaproponowanego poziomu pozbawione zostaną pomocy dobrostanowej.
W obecnej sytuacji geopolitycznej bezpieczeństwo żywnościowe zarówno w Polsce jak i Unii Europejskiej jest zagrożone, dlatego powinniśmy dążyć do tego, aby produkcja rolna się rozwijała, a nie tworzyć takie prawo, które wprowadza ograniczenia i podnosi koszty.
Organizacje hodowców inicjatywy #HodowcyRazem deklarują gotowość współpracy z organami administracji w zakresie omawianej dyrektywy. Jednocześnie chcemy pokreślić fakt, że wszystkie organizacje zrzeszone w Copa – Cogeca również widzą ogromne zagrożenie jakie mogą stworzyć proponowane zmiany dyrektywy.
Pismo można również znaleźć na stronie inicjatywy #HodowcyRazem