Misja

Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.

Aktualności

Aktualności
Stanowisko POLPIG w sprawie pomocy w strefach ASF

Stanowisko POLPIG w sprawie pomocy w strefach ASF

06.11.2020

Warszawa, dnia 6 listopada 2020

 

Znak: KZ/2020/198

Sz. P. Grzegorz Puda

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

Dotyczy: projektu rozporządzenia RADY MINISTRÓW zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

 

Szanowny Panie Ministrze!

Poniżej przedstawiamy uwagi Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG do projektu rozporządzenia RADY MINISTRÓW zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa:

  1. Sposób naliczania pomocy §1 ust. 2 pkt. 3.10
  • Wielu producentów świń od kilku lat produkuje w strefie czerwonej/niebieskiej. Przyjęcie w wyliczeniach cen ze strefy czerwonej/niebieskiej w porównaniu do cen ze strefy czerwonej/niebieskiej z lat wcześniejszych nie odzwierciedla strat w związku z produkcją w strefach ASF. Różnice wynikają jedynie ze zmian cyklu świńskiego.
  • Ponadto sposób obliczenia kwoty pomocy zaproponowany w projekcie rozporządzenia faworyzuje producentów, którzy ograniczyli produkcję w okresie od IV kw 2019 do III kw 2020. Natomiast producenci, którzy powiększyli produkcję w tym samym okresie uzyskają pomoc nieadekwatną do poniesionych strat. Natomiast rolnicy, którzy rozpoczęli produkcję świń w okresie od IV kw 2019 do III kw 2020 nie uzyskają żadnej pomocy.
  • Aby uniknąć powyższych niedoskonałości przy naliczaniu pomocy proponujemy przyjąć ceny sprzedaży producenta ze stref czerwonej/niebieskiej w porównaniu do cen skupu ze strefy białej w tym samym okresie. Cenę ze strefy białej można przyjąć jako średnią cenę kl E publikowaną przez ZSRiR dla rzeźni ubijających tuczniki ze strefy białej.
  1. Odliczanie pomocy z tytułu Covid-19 §1 ust. 2 pkt. 3.11
  • Pomoc dotycząca Covid-19 została przyznana rolnikom w całym kraju ze względu na lockdown i nie miała nic wspólnego z produkcją świń w strefach ASF. Proponujemy wykreślenie tego punktu.
  1. Łączna kwota pomocy §1 ust. 2 pkt. 3.14
  • Jeżeli przyjąć zaproponowany przez POLPIG sposób naliczania pomocy (bez odliczenia Covid-19) łączna kwota pomocy powinna być powiększona 2,6 razy do kwoty 137 mln zł.
  1. Termin składania wniosków:
  • Zaproponowany termin składania wniosków do 27 listopada br. jest zbyt krótki ze względu na utrudnienia wynikające z pandemii Covid-19. Wielu rolników może mieć problemy z terminowym złożeniem wniosku. Dlatego proponujemy wydłużenie terminu składania wniosków o pomoc do 15 grudnia 2020 r.

 

Z poważaniem

Aleksander Dargiewicz

Prezes Zarządu POLPIG

W UE obserwowany jest rosnący trend cen ...

20.03.2023

Na rynku unijnym w krajach południowych obserwowany jest rosnący trend cen skupu żywca wieprzowego. Wiele zakładów nie jest w stanie wykorzystać swoich mocy ubo…

Innowacyjny Farmer 2023

17.03.2023

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji Konkursu organizowanego przez Grupę PTWP oraz PTWP-Online, wydawcę miesięcznika „Farmer” i portalu farmer.pl oraz serwisu…

Na rynku żywca wieprzowego dominuje bocz...

12.03.2023

W Unii Europejskiej rynek żywca wieprzowego nie wszędzie się ustabilizował. W notowaniach ISN ostatnim tygodniu w Francja podniosła cenę skupu tuczników o 6 eur…

Istnieje potencjał do dalszych wzrostów ...

06.03.2023

Podaż żywca wieprzowego pozostaje w krajach unijnych na niskim poziomie. Wzrost cen skupu nieco przyhamował. Wysokie koszty surowcowe muszą zostać uwzględnione …

BRANŻOWE POROZUMIENIE DS. WALKI Z ASF

03.03.2023

Pan Henryk Kowalczyk Wiceprezes Rady Ministrów Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szanowny Panie Premierze! Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF wnosi o odrzucen…

Stanowisko #HodowcyRazem w sprawie ochro...

28.02.2023

Mając na uwadze: problem tzw. geenwashingu związanego ze sprzedażą produktów roślinnych wykorzystujących nazwy produktów pochodzenia zwierzęcego, potrzebę osiąg…

Krajowe ceny skupu spadły, ale możliwy p...

27.02.2023

W 8 tygodniu roku trend wzrostowy cen żywca wieprzowego był kontynuowany w wielu krajach unijnych. W notowaniach ISN ceny tuczników wzrosły w Belgii (+8₵). Aust…

Ryzyka dobrych chęci

24.02.2023

Szerokim echem odbiła się inicjatywa C40 postulująca m.in. ograniczenia w konsumpcji mięsa i nabiału. O ryzykach związanych z taką zmianą diety coraz głośniej m…

Pomimo rekordowo wysokich cen skupu popy...

20.02.2023

Następstwem redukcji pogłowia świń w większości krajów unijnych jest mała podaż żywca. Stanowi ona główny powód rosnących cen skupu świń w krajach Unii Europejs…

Zobacz starsze wiadomości Przejdź do archiwum