Misja

Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.

Aktualności

Aktualności
Stanowisko POLPIG w sprawie pomocy w strefach ASF

Stanowisko POLPIG w sprawie pomocy w strefach ASF

06.11.2020

Warszawa, dnia 6 listopada 2020

 

Znak: KZ/2020/198

Sz. P. Grzegorz Puda

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

Dotyczy: projektu rozporządzenia RADY MINISTRÓW zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

 

Szanowny Panie Ministrze!

Poniżej przedstawiamy uwagi Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG do projektu rozporządzenia RADY MINISTRÓW zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa:

  1. Sposób naliczania pomocy §1 ust. 2 pkt. 3.10
  • Wielu producentów świń od kilku lat produkuje w strefie czerwonej/niebieskiej. Przyjęcie w wyliczeniach cen ze strefy czerwonej/niebieskiej w porównaniu do cen ze strefy czerwonej/niebieskiej z lat wcześniejszych nie odzwierciedla strat w związku z produkcją w strefach ASF. Różnice wynikają jedynie ze zmian cyklu świńskiego.
  • Ponadto sposób obliczenia kwoty pomocy zaproponowany w projekcie rozporządzenia faworyzuje producentów, którzy ograniczyli produkcję w okresie od IV kw 2019 do III kw 2020. Natomiast producenci, którzy powiększyli produkcję w tym samym okresie uzyskają pomoc nieadekwatną do poniesionych strat. Natomiast rolnicy, którzy rozpoczęli produkcję świń w okresie od IV kw 2019 do III kw 2020 nie uzyskają żadnej pomocy.
  • Aby uniknąć powyższych niedoskonałości przy naliczaniu pomocy proponujemy przyjąć ceny sprzedaży producenta ze stref czerwonej/niebieskiej w porównaniu do cen skupu ze strefy białej w tym samym okresie. Cenę ze strefy białej można przyjąć jako średnią cenę kl E publikowaną przez ZSRiR dla rzeźni ubijających tuczniki ze strefy białej.
  1. Odliczanie pomocy z tytułu Covid-19 §1 ust. 2 pkt. 3.11
  • Pomoc dotycząca Covid-19 została przyznana rolnikom w całym kraju ze względu na lockdown i nie miała nic wspólnego z produkcją świń w strefach ASF. Proponujemy wykreślenie tego punktu.
  1. Łączna kwota pomocy §1 ust. 2 pkt. 3.14
  • Jeżeli przyjąć zaproponowany przez POLPIG sposób naliczania pomocy (bez odliczenia Covid-19) łączna kwota pomocy powinna być powiększona 2,6 razy do kwoty 137 mln zł.
  1. Termin składania wniosków:
  • Zaproponowany termin składania wniosków do 27 listopada br. jest zbyt krótki ze względu na utrudnienia wynikające z pandemii Covid-19. Wielu rolników może mieć problemy z terminowym złożeniem wniosku. Dlatego proponujemy wydłużenie terminu składania wniosków o pomoc do 15 grudnia 2020 r.

 

Z poważaniem

Aleksander Dargiewicz

Prezes Zarządu POLPIG

Notowania: Trzoda chlewna / zboża (2023/...

22.09.2023

Notowania obejmują ostatnie tygodnie cen tuczników, prosiąt  i macior w różnych krajach oraz zbóż w Polsce. Notowania są publikowane co tydzień.     &…

W Polsce w tygodniu 37 zanotowano wzrost...

18.09.2023

Podaż żywca wieprzowego na unijnym rynku pozostaje dalej na niskim poziomie, który jednak wystarcza do zaspokojenia potrzeb przetwórstwa. Spowodowało to w ostat…

Niska podaż żywca utrudnia zaspokojenie ...

11.09.2023

Pogłowie świń, a tym samym produkcja trzody chlewnej, spadła w całej Unii Europejskiej. W pierwszej połowie 2023 roku w UE ubito o 8,9% mniej świń. To dużo w po…

Niska podaż żywca. Spadek eksportu wiepr...

04.09.2023

Na unijnym rynku trzody chlewnej presja cenowa stopniowo ustępuje. W notowaniach ostatniej małej giełdy w Niemczech cena skupu tuczników wzrosła o 2 eurocenty. …

Przyszłość polskiego rolnictwa

28.08.2023

Wojna w Ukrainie jak w soczewce pokazała główne problemy polskiego rolnictwa. Przy okazji była doskonałym polem obserwacji potencjalnych scenariuszy. Ich realiz…

Tuczniki w Polsce skupowane są poniżej c...

14.08.2023

W krajach unijnych na rynku żywca wieprzowego dominuje słaby popyt. Jego skutkiem były spadki cenowe zainicjowane w Niemczech, gdzie cena tuczników VEZG w 31 ty…

Dlaczego w Polsce zwykle łatwiej założyć...

02.08.2023

Łatwość, z jaką importerzy śmieci wprowadzają do kraju tysiące ton odpadów, w tym szkodliwe i toksyczne odpady chemiczne czy medyczne, budzi wiele pytań. Szczeg…

Niska podaż żywca ponownie sprzyja wzros...

31.07.2023

W wielu krajach unijnych panuje stabilizacja cen skupu żywca wieprzowego. Boczny trend cenowy w Niemczech na rynku UE. Nawet kraje Europy Południowej, przeżywaj…

Krajowe spadki cen skupu świń zostały za...

24.07.2023

Większe spożycie wieprzowiny sezonowo notowane jest na południu Europy w rejonach intensywnej turystyki. Upały panujące w tym roku nie służą jednak turystyce i …

Zobacz starsze wiadomości Przejdź do archiwum