Misja
Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.
KRAJOWY ZWIĄZEK PRACODAWCÓW - PRODUCENTÓW TRZODY CHLEWNEJ
Zimny początek maja oraz utrzymujące się obostrzenia Covid-19 przyniosły rozczarowanie na europejskim rynku trzody chlewnej. Sezon grillowy został opóźniony w tym roku. Wiele hoteli, restauracji pozostaje dalej zamkniętych. Dodatkowo pracownicy niektórych rzeźni w Niemczech musieli udać się na kwarantannę z powodu zakażeń, co przyczyniło się do ograniczenia mocy ubojowych tych zakładaów. Niemiecka wieprzowina dalej pozbawiona jest możliwości wywozu do wielu krajów azjatyckich. Po skokowym spadku ceny o 8 centów w tygodniu 16, rynek niemiecki powrócił do stanu równowagi. W dniu 28/04/2021 w notowaniach VEZG cena tuczników została utrzymana na poziomie 1,42 €/kg (wbc).
Wcześniejszy spadek ceny skupu w Niemczech znalazł odbicie w wielu krajach unijnych. Według ISN obniżki cen skupu tuczników zostały pojawiły się w Belgii (-9 ₵/kg), Holandii (-7₵/kg), Austrii (-4₵/kg). Hiszpania utrzymała swoją wysoką cenę skupu 1,92 €/kg (wbc), a cała hiszpańska branża może czerpać korzyści płynące z wysokich marż realizowanych w Chinach. Cena pozostała niezmieniona również w Danii, która również notuje wysoki eksport do wielu krajów azjatyckich. Wzrost ceny zanotowano jedynie we Francji, w której tuczniki są poszukiwane przez ubojnie ze względu na ich małą podaż.
Krajowe skupu płacą średnio 4,65 zł/kg żywca oraz 6,25 zł/kg w klasy E. Po znacznych wzrostach cen pasz, opłacalność produkcji pozostawia wiele do życzenia. Zapowiadane stopniowe odmrażanie gospodarki w tym również kanału HoReCa, imprezy weselne i komunie, mogą poprawić popyt na wieprzowinę.