Misja
Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.
KRAJOWY ZWIĄZEK PRACODAWCÓW - PRODUCENTÓW TRZODY CHLEWNEJ
Sytuacja na rynku trzody chlewnej nie napawa optymizmem. W notowaniach VEZG w 27 tygodniu cena skupu tuczników w Niemczech po raz drugi z rzędu została utrzymana na poziomie 1,85 €/kg (wbc). Notowaniach krajowych ceny skupu nawet nieznacznie spadły. Średnio za kl. E zakłady płacą 8,65 zł/kg (-0,05 t/t).
Krajowa produkcja wieprzowiny w pierwszym kwartale br. spadła o 12% r/r. Obok Niemiec jest to największy spadek w krajach Unii Europejskiej. Koszty produkcji żywca wieprzowego wzrosły dramatycznie, a mała dynamika wzrostu cen skupu nie pozwala na zachowanie opłacalności. W rezultacie pogłowie w Polsce kurczy się i spada liczba gospodarstw utrzymujących świnie. Ostatnie dane ARiMR wskazują tylko 66 tys. stad o tym kierunku produkcji. W stosunku do 2015 roku spadek wynosi 74%.
Trudna sytuacja sektora utrzymuje w wielu krajach unijnych. Ogniska ASF są notowane we Włoszech. Wirus ASF został przeniesiony w Niemczech pod granicę holenderską i francuską, co stwarza poważne zagrożenie rozprzestrzenienia się choroby na kolejne kraje i możliwość dalszych restrykcji eksportowych. Na szczęście przeniesienie wirusa na tak znaczne odległości w u naszego zachodniego sąsiada nie wywołały dotychczas większych konsekwencji handlowych.
Rządy w wielu krajach unijnych wprowadzają pomoc dla sektora wieprzowego w związku z wojną w Ukrainie. Aby pobudzić konsumpcję wieprzowiny we Francji wprowadzono zakaz stosowania oznaczeń produktów zwierzęcych do produktów wegańskich. Oczekujemy, że podobne regulacje zostaną szybko przyjęte w całej UE.