Misja

Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.

Aktualności

Aktualności
Uciekający z Ukrainy szansą dla polskiego rolnictwa

Uciekający z Ukrainy szansą dla polskiego rolnictwa

22.03.2022

Od 24 lutego 2022 r. obowiązują przepisy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Obywatele Ukrainy, którzy po przekroczeniu granicy Rzeczypospolitej Polskiej deklarują zamiar pozostania mogą legalnie przebywać na terenie Rzeczypospolitej Polskiej do dnia 24 sierpnia 2022 roku. Nie będzie obligatoryjne opuszczanie przez Obywateli Ukrainy terenu Rzeczypospolitej Polskiej po dniu 24 sierpnia 2022 roku, jeżeli przed tą datą zainteresowany dłuższym pobytem Obywatel Ukrainy złoży wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy. Zezwolenie uprawnia do dalszego pozostawania Obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez kolejne 3 lata.

Co to oznacza dla Polski i dla polskiego rolnictwa? Jak podkreśla Aleksander Dargiewicz – prezes POLPIG zmiany mieszczą się w konwencji rozsądnego pomagania.  To nie tylko szansa na niesienie pomocy uchodźcom z Ukrainy, jak i jednoczesne zapewnienie im możliwości zaaklimatyzowania się i podjęcia pracy. Może to być znaczącym impulsem dla rynku pracy również w rolnictwie. Wielu uchodźców z Ukrainy zostanie w Polsce nawet po zakończeniu wojny. To może być znaczące wsparcie dla polskiego rynku pracy sygnalizującego ciągłe zapotrzebowanie na pracowników. Według szacunków polski rynek pracy jest w stanie zatrudnić w ciągu najbliższych 6 miesięcy pół miliona nowych pracowników a kolejne 200 tysięcy po tym okresie.

W rolnictwie szczególne zapotrzebowanie istnieje w zakładach przetwórczych, gospodarstwach ale również w systemie wsparcia technicznego. Praca przyśpieszyłaby proces asymilacji. Jest na to gotowy również sektor przedsiębiorstw. W ubiegłym roku złożono w urzędach pracy aż 1,63mln oświadczeń o zamierzeniu powierzenia pracy Ukraińcowi przez polskich przedsiębiorców. Można spokojnie powiedzieć, że Ukraińcy to najbardziej „sprawdzeni” imigranci.

Jak podkreśla mecenas Marek Turcza istotna jest jednak świadomość prawnych aspektów takiej współpracy tak, by maksymalnie, wykorzystać rodzące się możliwości. Dlatego kancelaria we współpracy z POLPIG przygotowała zestaw rekomendacji i porad prawnych dla pracodawców gotowych zatrudnić pracowników z Ukrainy.

Zobacz opracowanie przygotowane przez mec. Martę Rabe-Kozłowską z Turcza Kancelaria Radców Prawnych.

 

Źródła
https://300gospodarka.pl/news/uchodzcy-z-ukrainy-w-polsce-liczba
https://firma.rp.pl/kadry-place/art35749381-praca-dla-ukraincow-polskie-firmy-moga-pomoc-zaatakowanemu-sasiadowi-ukraina-polska-rynek-pracy

 

W UE obserwowany jest rosnący trend cen ...

20.03.2023

Na rynku unijnym w krajach południowych obserwowany jest rosnący trend cen skupu żywca wieprzowego. Wiele zakładów nie jest w stanie wykorzystać swoich mocy ubo…

Innowacyjny Farmer 2023

17.03.2023

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji Konkursu organizowanego przez Grupę PTWP oraz PTWP-Online, wydawcę miesięcznika „Farmer” i portalu farmer.pl oraz serwisu…

Na rynku żywca wieprzowego dominuje bocz...

12.03.2023

W Unii Europejskiej rynek żywca wieprzowego nie wszędzie się ustabilizował. W notowaniach ISN ostatnim tygodniu w Francja podniosła cenę skupu tuczników o 6 eur…

Istnieje potencjał do dalszych wzrostów ...

06.03.2023

Podaż żywca wieprzowego pozostaje w krajach unijnych na niskim poziomie. Wzrost cen skupu nieco przyhamował. Wysokie koszty surowcowe muszą zostać uwzględnione …

BRANŻOWE POROZUMIENIE DS. WALKI Z ASF

03.03.2023

Pan Henryk Kowalczyk Wiceprezes Rady Ministrów Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szanowny Panie Premierze! Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF wnosi o odrzucen…

Stanowisko #HodowcyRazem w sprawie ochro...

28.02.2023

Mając na uwadze: problem tzw. geenwashingu związanego ze sprzedażą produktów roślinnych wykorzystujących nazwy produktów pochodzenia zwierzęcego, potrzebę osiąg…

Krajowe ceny skupu spadły, ale możliwy p...

27.02.2023

W 8 tygodniu roku trend wzrostowy cen żywca wieprzowego był kontynuowany w wielu krajach unijnych. W notowaniach ISN ceny tuczników wzrosły w Belgii (+8₵). Aust…

Ryzyka dobrych chęci

24.02.2023

Szerokim echem odbiła się inicjatywa C40 postulująca m.in. ograniczenia w konsumpcji mięsa i nabiału. O ryzykach związanych z taką zmianą diety coraz głośniej m…

Pomimo rekordowo wysokich cen skupu popy...

20.02.2023

Następstwem redukcji pogłowia świń w większości krajów unijnych jest mała podaż żywca. Stanowi ona główny powód rosnących cen skupu świń w krajach Unii Europejs…

Zobacz starsze wiadomości Przejdź do archiwum