Misja
Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.
KRAJOWY ZWIĄZEK PRACODAWCÓW - PRODUCENTÓW TRZODY CHLEWNEJ
Podaż żywca wieprzowego na unijnym rynku pozostaje dalej na niskim poziomie, który jednak wystarcza do zaspokojenia potrzeb przetwórstwa. Spowodowało to w ostatnim tygodniu stabilizację cen skupu w tuczników w wielu krajach członkowskich. Ceny pozostały niezmienione w Niemczech, Belgii, Francji, Austrii i Francji.
W tygodniu 37 w Polsce zanotowano wzrost cen skupu tuczników o ok. 0,20zł/kg (wbc) pomimo stabilizacji cenowej na rynku niemieckim. W znacznym stopniu spowodowane to było spadkiem kursu złotówki w stosunku do euro. Import zarówno żywca jak i wieprzowiny nie jest tak opłacalny i zakłady poszukują surowca z rynku krajowego. Po podwyżce w przeliczeniu na złotówki cena niemiecka dalej pozostaje wyższa od polskiej o ponad 0,30 zł/kg. Krajowa podaż żywca dalej pozostaje niewielka, a spadek pogłowia świń w Polsce nie będzie sprzyjał wzrostowi liczby tuczników oferowanych do uboju. Zgodnie z informacją GUS krajowe pogłowie świń w czerwcu 2023 spadło o 1,8% (r/r), a loch o 2,6%. Na brak rozwoju branży składa się zarówno ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się ASF jak i bariery administracyjne przy uzyskiwaniu pozwoleń budowlanych.
A. Dargiewicz | POLPIG