Misja
Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.
KRAJOWY ZWIĄZEK PRACODAWCÓW - PRODUCENTÓW TRZODY CHLEWNEJ
Czym jest bezpieczeństwo żywieniowe? Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) definiuje ten termin na swojej stronie jako „działania, które podejmują państwa, aby zapewnić społeczeństwu dostęp do żywności odpowiedniej jakości (bezpiecznej, odżywczej i różnorodnej) w odpowiedniej ilości”. Większość krajów na świecie działa zgodnie z tą zasadą, choć z różnym skutkiem ze względu na naturalne lub polityczne bariery ich kraju.
W Polsce, mimo że posiadamy warunki, by o to bezpieczeństwo dbać (i dalej je rozwijać), to niektóre organizacje pseudoekologiczne apelują i naciskają na przejście na dietę wegetariańską lub wegańską. Ich celami są ochrona klimatu i – podobno – naszego własnego zdrowia. Apel ich mający na celu likwidację produkcji zwierzęcej, czyli pozbawienia nas źródła mięsa, nabiału, jaj oraz innych niezwykle istotnych dla naszego zdrowia produktów spożywczych, jest na razie daleki od realizacji. I słusznie! Gdyż badania i nauka wskazują, że środki jakie, by chcieli oni podjąć przyniosłyby zupełnie odwrotne skutki. Musimy jednak cały czas edukować, by te pomysły nie przerodziły się w realne zagrożenie.
W swojej analizie dr hab. Jarosława Całka udowodnił, że osoby na diecie nietradycyjnej są znacząco bardziej narażeni na depresję. Wynika to z braku możliwości dostarczania do organizmu odpowiedniej ilości kwasu dokozaheksaenowego (DHA) oraz kwasu eikozapentaenowego (EPA). W szczególności braki te występują u osób, które zdecydowały się na rezygnację w 100% z produktów odzwierzęcych – zarówno EPA, jak i DHA występują u wegan w ponad 50% w mniejszej ilości niż u omnitarian (wszystkożerców). Ryzyka wiążące się z daną dietą mogą być akceptowane przez człowieka, który dobrowolnie się na tę dietę decyduje, jednak w przypadku narzucania sposobu odżywiania innym powinniśmy stanowczo się sprzeciwiać. Zwłaszcza jeśli dieta ta może nam realnie wyrządzić trwałą krzywdę.
Wybierając dietę tradycyjną – opartą o wysokiej jakości białko i tłuszcze zwierzęce, wspartą odpowiednią ilością warzyw, witamin i węglowodanów – dbamy zarówno o planetę, jak i o swoich bliskich i siebie samych. Dlatego jedzmy mięso!
Tekst powstał w oparciu o artykuł „Gazy cieplarniane, wilki i wegetarianie” autorstwa Cezarego Laskowskiego
Bibliografia
Borowiecka-Karpiuk, d. n. (2022, 07 2o). medycyna praktyczna dla pacjentów. Pobrano 07 09, 2022 z lokalizacji mp.pl: https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/choroby/69882,depresja
Całka, J. (2022, 11 8). RP. Pobrano 07 10, 2022 z lokalizacji zdrowie: https://www.rp.pl/zdrowy-styl-zycia/art37419791-wegetarianizm-moze-byc-szkodliwy-dla-rozwoju-mozgu-inteligencji-i-zdrowia-psychicznego
Modesto, A. (2022) Meta-Analysis of the Composition of Human Intestinal Gases