Misja
Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.
KRAJOWY ZWIĄZEK PRACODAWCÓW - PRODUCENTÓW TRZODY CHLEWNEJ
Presja cenowa w UE zelżała, pomimo sezonowego wzrostu podaży żywca wieprzowego i braku pracowników na liniach przetwórczych. W Holandii, Belgii, Francji i Danii cena tuczników nie została zmieniona od ostatniego tygodnia. Wyjątkiem jest Hiszpania, gdzie cena skupu spadła o kolejne 3 centy za kg wagi poubojowej.
Pojawienie się ogniska ASF u dzików poza strefą różową w Saksonii nie będzie miało wpływu na ceny skupu u naszego zachodniego sąsiada oraz na sytuację w innych krajach europejskich. Stabilny, ale niski trend cenowy został potwierdzony w dzisiejszych notowaniach VEZG, gdzie cena w Niemczech wyniosła ponownie 1,20 €/kg (wbc).
Ze wzrostem pogłowia w Chinach gwałtownie wzrosła produkcja wieprzowiny w Państwie Środka w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. (+38% r/r) – informują chińskie źródła rządowe. Analizy miesięczne wskazują jednak na zwiększoną likwidację stad loch w ostatnim okresie, co jest odzwierciedleniem braku opłacalności produkcji. We wrześniu br. liczba loch spadła w stosunku do czerwca 2021 o 1,1 mln (-2,3%), co prawdopodobnie doprowadzi do wysokiego importu wieprzowiny w 2022 roku.
Znaczący wzrost cen skupu świń w UE prognozowany jest na wiosnę 2022. Prawdopodobnie wzrosną ceny w UE, na skutek mniejszej produkcji unijnej spowodowanej ograniczeniem unijnego pogłowia świń oraz zwiększonego eksportu do Chin.
Tymczasem na krajowym rynku nie notuje się dużych zmian cenowych. Za klasę kl. E rolnicy średnio otrzymują 5,25 zł/kg, co jest grubo poniżej opłacalności produkcji. Postępuje proces redukcji krajowego pogłowia loch. Wiele gospodarstw specjalizujących się w produkcji świń ma problemy z utrzymaniem płynności finansowej.