Misja

Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.

Aktualności

Aktualności
Wpływ wojny na rynek trzody chlewnej

Wpływ wojny na rynek trzody chlewnej

11.03.2022

Według Aleksandra Dargiewicza Prezesa PolPig agresja Rosji na Ukrainę i związane z nimi konsekwencje mogą mieć silne następstwa na początku. Można się spodziewać podniesienia kosztów produkcji, a także wzrost cen mięsa. W dłuższym okresie powinny zadziałać globalne  mechanizmy dostosowawcze znacząco łagodzące następstwa. 

Wpływy toczącej się wojny na branżę trzody chlewne można rozpatrywać na, co najmniej, kilku obszarach:

Najszybciej, bo już teraz, odczuwane są trudności w kontynuowaniu eksportu wieprzowiny na Ukrainę. UE wysyłała rocznie do Ukrainy blisko 100 tys. ton wieprzowiny, z czego ponad połowę przypadło na Polskę. Wojna znacząco ograniczyła możliwości prowadzenia eksportu. Można jednak spodziewać się, że część dostaw będzie szybko kontynuowana jako pomoc dla ludności cywilnej i armii. Po wojnie, w zależności od jej wyniku, dostawy będą kontynuowane w formie pomocy rozwojowej i odbudowy kraju po zniszczeniach wojennych. To zaś pozwoli płynnie odbudować rynek i lokalną produkcję.

Wojna wpłynęła także na stronę podażową w postaci ograniczeń w imporcie zbóż paszowych i kukurydzy z Rosji i Ukrainy. Oba kraje są głównymi producentami pszenicy i kukurydzy w Europie. Wojna spowodowała zatory logistyczne surowców paszowych na Ukrainie, można się także spodziewać problemów z zasiewami i tegorocznymi plonami. Z obiegu wyłączono równie poprzez sankcję Rosję, która na pewno chciałaby skorzystać na problemach ukraińskich producentów. Duże tempo wzrostu cen zbóż na światowych rynkach ma bezpośrednie przełożenie na ceny pasz dla trzody chlewnej. Pomimo wzrostu cen skupu żywca wieprzowego w Polsce trudno pokryć rosnące koszty produkcji związane nie tylko z cenami pasz, ale z coraz wyższymi kosztami paliwa i energii oraz rosnącą inflacją. Można więc spodziewać się wzrostu cen mięsa. Wzrost cen pasz będzie jednak przejściowy. Unijni importerzy zbóż znajdą inne źródła zaopatrzenia np. USA czy Argentynie posiadających spore rezerwy produkcyjne. W dłuższym okresie można spodziewać się odbudowy potencjału produkcyjnego Ukrainy, zapewne również sankcje wobec Rosji zostaną złagodzone.

Spore przetasowania nastąpią na rynkach międzynarodowych. Oprócz wcześniej wspomnianych zmian na rynkach pasz pewnie będą takie związane z produkcją mięsną. W związku z sankcjami Rosja może przekierować swój eksport wieprzowiny do Chin, gdzie będzie konkurowała o rynki zbytu z unijnymi eksporterami. Co prawda Polska ze względu na ASF nie wysyła wieprzowiny do Chin, ale konkurencja zwiększy się również na innych rynkach azjatyckich (Wietnam, Hong Kong), co już bezpośrednio wpłynie na polskich eksporterów mięsa.

Wyraźne impulsy wzrostowe na rynku żywca...

05.06.2023

Pozytywne impulsy z europejskiego rynku wieprzowiny wyraźnie zaznaczyły się w ubiegłym tygodniu. Niska podaż żywca oraz ostatnie dni świąteczne przy korzystnej …

Zboża tanieją. Ceny skupu świń idą w gór...

29.05.2023

Doczekaliśmy się dalszych wzrostów cen skupu żywca wieprzowego. Ostatnie zmiany ceny VEZG były notowane 22 marca br. czyli 8 tygodni temu. Ustalona wówczas cena…

Produkcja świń naszą siłą! Zapraszamy na...

25.05.2023

Już 6 i 7 czerwca redakcja top agrar Polska zaprasza na V Forum Rolników i Agrobiznesu – Świnie. To największa, niezależna konferencja kierowana do producentów …

Polska dołącza do EFSA w ogólnoeuropejsk...

22.05.2023

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem Weterynarii łączą siły w 2023 r. w ogólnoeuropejskiej kampanii wspierającej wal…

Podaż tuczników będzie mniejsza ze wzglę...

22.05.2023

Na europejskim rynku żywca wieprzowego w ubiegłym tygodniu nie notowano zmian w cenach skupu w Belgii, Danii, Holandii, Hiszpanii i Austrii. Wyjątkiem była Fran…

Brak zmian w cennikach skupowych charakt...

15.05.2023

Unijny rynek żywca wieprzowego stabilizuje się, choć niektórzy uczestnicy rynku spodziewają się wzrostu cen skupu w nadchodzących tygodniach. Podaż żywca jest n…

Stanowisko #HodowcyRazem w sprawie upros...

10.05.2023

Warszawa, 10 maja 2023 r. Pan Robert Telus Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi   Szanowny Panie Ministrze! Sygnatariusze inicjatywy #HodowcyRazem wyrażają zan…

Poprawa pogody może dać impuls do wzrost...

08.05.2023

W wielu krajach unijnych początek maja obfituje w święta publiczne. Krótszy tydzień ubojowy skutkuje mniejszą liczbą ubijanych świń, co nawet przy małej podaży …

W wyniku niskiej podaży żywca cena skupu...

24.04.2023

Na unijnym rynku panuje stabilizacja cen skupu żywca. W notowaniach VEZG w dniu 19/04/2023 cena tuczników w Niemczech została utrzymana na poziomie 2,33 €/kg. W…

Zobacz starsze wiadomości Przejdź do archiwum