Misja
Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.
KRAJOWY ZWIĄZEK PRACODAWCÓW - PRODUCENTÓW TRZODY CHLEWNEJ
W 49 tygodniu w wielu krajach unijnych przeważał boczny trend cenowy. Niewielkie wzrosty cen skupu tuczników zanotowano we Włoszech i Francji. Powodem wzrostu były większe zamówienia w okresie przedświątecznym. Presja na ceny skupu żywca spadła w całej Unii Europejskiej.
Ceny skupu tuczników nie uległy zmianie w Belgii, Danii, Holandii i Austrii. Rosnący popyt na żywiec przed świętami równoważony jest coraz większymi obostrzeniami covidowymi nakładanymi na usługi gastronomiczne w krajach UE. Jednak przed samymi świętami spodziewany jest impuls popytowy na żywiec wieprzowy w wielu krajach unijnych.
Presja na ceny żywca na rynku niemieckim ustąpiła. Rzeźnie zagospodarowały całą nadwyżką tuczników. Pomimo wolnych mocy przerobowych niektóre mniejsze ubojnie pozostały bez wystarczającej ilości surowca. W Niemczech podaż żywca zmniejsza się stopniowo, co może decydować o dalszym wzroście ce skupu w kolejnych miesiącach. W dniu 8/12/2021 zanotowano wzrost ceny skupu tuczników do 1,23 €/kg (+0,03 t/t) w wadze poubojowej. Dwie największe niemieckie rzeźnie nie uznały podwyżek i prowadzą skup w bieżącym tygodniu według swoich cenników.
W krajowych notowaniach ceny skupu tuczników sięgają 6,00 zł/ kg klasy E. Do świąt pozostały dwa tygodnie. Bieżący tydzień będzie charakteryzował się największymi ubojami. Wzrost ceny skupu w Niemczech przyniósł więcej optymizmu na krajowym rynku żywca wieprzowego, na którym od długiego już czasu hodowcy muszą dokładać do każdego sprzedanego tucznika.