Misja
Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.
KRAJOWY ZWIĄZEK PRACODAWCÓW - PRODUCENTÓW TRZODY CHLEWNEJ
Rynek wieprzowiny w krajach unijnych jest zróżnicowany. W Danii cena tuczników spada od 5 tygodni. Łącznie obniżki cen skupu tuczników za ten okres wyniosły 17 eurocentów. Powodem tej sytuacji jest ograniczony eksport do Chin i trudności w sprzedaży wieprzowiny na alternatywnych rynkach. W odróżnieniu od sytuacji na duńskim rynku w ostatnim tygodniu we Francji notowania tuczników wzrosły (+6₵), w Hiszpanii (+3₵), a w Holandii (+2₵). W Austrii i Belgii nie zanotowano żadnych zmian w cennikach ubojni (ISN).
W Niemczech rzeźnie mają duży problem, aby efektywnie wykorzystać moce ubojowe swoich linii i obniżyć koszty produkcji. U naszych zachodnich sąsiadów utrzymywana jest cena bez zmian od 7 tygodni. W dniu 25/01/2023 w notowaniach VEZG cena tuczników wyniosła ponownie 2,00 €/kg (wbc). Ważnym jednak impulsem były notowania małej niemieckiej giełdy 27/01/2023, kiedy to cena wzrosła o 2 eurocenty do poziomu 2,09 €/kg (wbc).
Na krajowym rynku ceny skupu tuczników spadły ponownie. Skupy w ubiegłym tygodniu płaciły za tuczniki w klasie E ok. 9,05 zł/kg (-0,10). Jest rezultat dużego importu do Polski wieprzowiny po niskich cenach z krajów zachodnich. Patrząc jednak na rosnące ceny prosiąt uczestnicy rynku przewidują, że cena tuczników w ciągu nadchodzących miesięcy może rosnąć. Wysokie ceny energii ograniczyły zapasy mięsa w wielu zakładach w całej Unii Europejskiej, a niska podaż świń rzeźnych, większe zamówienia hipermarketów przed Wielkanocą i sezonem grillowym będą działać w kierunku wzrostu cen żywca.
A. Dargiewicz | POLPIG