Misja

Od 2004 skutecznie wspieramy producentów trzody chlewnej by dostarczali najwyższej jakości żywność z zachowaniem dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz dobrych relacji z otoczeniem.

Aktualności

Aktualności
Brak kompartmentów pogłębia skutki ASF

Brak kompartmentów pogłębia skutki ASF

12.09.2022

Kompartment to słowo wcześniej znane wąskiemu gronu biologów czy psychologów. Po wybuchu ASF poznało je, i z nadzieją wymawiało wielu hodowców. Wprowadzenie kompartmentu oznaczało by możliwość eksportu żywca i wieprzowiny z regionów objętych ASF podobnie jak ze stref wolnych od choroby. Warunkiem było spełnienie surowych obostrzeń bioasekuracyjnych w całym łańcuchu produkcyjnym. Opóźnienia w jego wprowadzeniu dramatycznie podnoszą koszty walki z ASF.

 

Brak postępów w zwalczaniu ASF w populacji dzików zmusza do szukania innych rozwiązań. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) podczas sesji generalnej w maju 2017 r. przyjęła nową wersję rozdziału Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych OIE. Przewidziała w nim możliwość handlu w państwach w których wystąpiło ASF. Warunkiem skorzystania z tej możliwości jest wdrożenie nowych rozwiązań do przepisów europejskich, a następnie do polskiego porządku prawnego oraz przekonanie partnerów handlowych do tego rozwiązania (OIE, 2017). Zasady OIE polegają na tworzeniu kompartmentów, które obejmują programem bioasekuracji i nadzorem weterynaryjnym wszystkie jego ogniwa. W przypadku produkcji wieprzowiny w skład ogniw wchodzą: fermy mateczne, centra pozyskiwania nasienia, tuczarnie, rzeźnie. Wspólnym systemem bioasekuracji objęte są zakłady mięsne, wytwórnie pasz, prywatni lekarze weterynarii obsługujący fermy, inspekcja weterynaryjna, laboratoria diagnostyczne, transport i zakłady utylizacyjne. Wymagania kompartymentu, opracowane oddzielnie dla każdego z wymienionych ogniw muszą w stosunku do siebie być kompatybilne i możliwe do stałego monitorowania. Wprowadzenie takiego rozwiązania umożliwia obrót żywcem i mięsem bez obniżenia poziomu zabezpieczenia przed rozprzestrzenianiem się ASF.

Propozycje zmian

Po akceptacji przez Inspekcję Weterynaryjną rozwiązań zaproponowanych w opracowaniach branżowych dotyczących krajowego standardu kompartmentalizacji ASF, należy przygotować wniosek do Komisji Europejskiej o zatwierdzenie produkcji świń w kompartmentach ASF. Krajowe zmiany muszą zostać zaakceptowane przez Komisję Europejską, aby zostały uznane przez wszystkie kraje członkowskie.

W UE obserwowany jest rosnący trend cen ...

20.03.2023

Na rynku unijnym w krajach południowych obserwowany jest rosnący trend cen skupu żywca wieprzowego. Wiele zakładów nie jest w stanie wykorzystać swoich mocy ubo…

Innowacyjny Farmer 2023

17.03.2023

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji Konkursu organizowanego przez Grupę PTWP oraz PTWP-Online, wydawcę miesięcznika „Farmer” i portalu farmer.pl oraz serwisu…

Na rynku żywca wieprzowego dominuje bocz...

12.03.2023

W Unii Europejskiej rynek żywca wieprzowego nie wszędzie się ustabilizował. W notowaniach ISN ostatnim tygodniu w Francja podniosła cenę skupu tuczników o 6 eur…

Istnieje potencjał do dalszych wzrostów ...

06.03.2023

Podaż żywca wieprzowego pozostaje w krajach unijnych na niskim poziomie. Wzrost cen skupu nieco przyhamował. Wysokie koszty surowcowe muszą zostać uwzględnione …

BRANŻOWE POROZUMIENIE DS. WALKI Z ASF

03.03.2023

Pan Henryk Kowalczyk Wiceprezes Rady Ministrów Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szanowny Panie Premierze! Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF wnosi o odrzucen…

Stanowisko #HodowcyRazem w sprawie ochro...

28.02.2023

Mając na uwadze: problem tzw. geenwashingu związanego ze sprzedażą produktów roślinnych wykorzystujących nazwy produktów pochodzenia zwierzęcego, potrzebę osiąg…

Krajowe ceny skupu spadły, ale możliwy p...

27.02.2023

W 8 tygodniu roku trend wzrostowy cen żywca wieprzowego był kontynuowany w wielu krajach unijnych. W notowaniach ISN ceny tuczników wzrosły w Belgii (+8₵). Aust…

Ryzyka dobrych chęci

24.02.2023

Szerokim echem odbiła się inicjatywa C40 postulująca m.in. ograniczenia w konsumpcji mięsa i nabiału. O ryzykach związanych z taką zmianą diety coraz głośniej m…

Pomimo rekordowo wysokich cen skupu popy...

20.02.2023

Następstwem redukcji pogłowia świń w większości krajów unijnych jest mała podaż żywca. Stanowi ona główny powód rosnących cen skupu świń w krajach Unii Europejs…

Zobacz starsze wiadomości Przejdź do archiwum